Od czego zależy dobra jakość wydruku?

Od czego zależy dobra jakość wydruku?

Wysoka jakość wydruku oznacza dostarczenie jak największej ilości informacji wizualnej bez względu na odległość, z jakiej jest oglądany. W wielu przypadkach, np. zdjęcie do legitymacji studenckiej, wydruki zdjęć cyfrowych lub plakatów, należy przesłać wystarczająco duży i niezbyt skompresowany obraz, aby zachować jak największą liczbę informacji. W przeciwnym razie otrzymamy wydruk w postaci pikseli lub punktów oddalonych od siebie, który jest zupełnie nieczytelny. Co należy zrobić, by jakość druku była jak największa?

Czym jest rozdzielczość obrazu?

Jakość wydruku zależy od kilku ważnych czynników, wśród których są:

  • rozdzielczość obrazu,
  • rozmiar obrazu,
  • odległość od obserwatora,
  • parametry maszyny drukującej.

Rozdzielczość obrazu jest liczbą punktów lub pikseli, która przypada na określoną jednostkę powierzchni. Określa się ją najczęściej w DPI (punkt na cal, ang. dot per inch). W przypadku rozdzielczości druku duże znaczenie ma postrzeganie ją przez obserwatora, ponieważ przeciętny człowiek może dostrzec z odległości 3 metrów pojedynczą, czarną linię o grubości 1 mm, która jest narysowana na białym tle. Trudność z oceną, czy rzeczywiście na wydruku widnieje czarna kreska, może wyniknąć, gdy dystans się zwiększy do więcej niż 4 metrów, pomijając oczywiście kilka czynników, które warunkują naszą wrażliwość wizualną: oświetlenie, kolor rysunku i tła.

Wpływ nowoczesnych technologii na jakość wydruku

W ciągu ostatnich lat widzimy również znaczny postęp w technologii maszyn wielkoformatowych, które mogą drukować obrazy w bardzo dobrej jakości. Są one ulepszane pod względem rozmiarów, prędkości oraz rozdzielczości druku. Istotna jest również wielkość kropli, jaką aplikuje głowica drukująca – im jest ona mniejsza, tym większa jest rozdzielczość druku.

Profesjonalne usługi drukarskie oferuje zaawansowana technologicznie drukarnia i wydawnictwo „Studio-EDYTOR”, która w ciągu ostatnich 10 lat dokonała licznych inwestycji przyczyniających się do poprawy i usprawnienia wszelkich realizacji, jakie oferuje, a w 2012 roku uruchomiła linię do produkcji opakowań i etykiet z efektem holograficznym, która jest unikalna w skali kraju. Ponadto wydawnictwo „Studio-EDYTOR” ma na koncie około 100 wydanych książek, albumów i wydawnictw dziełowych, głównie o tematyce historycznej i turystyczno-krajoznawczej. Doświadczenie, pasja oraz talent grafików drukarni „Studio-EDYTOR” sprawiają, że nowe projekty, które stanowią część opakowań kartonowych, etykiet, okładek książek, kalendarzy, folderów, są doceniane zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Od czego zależy dobra jakość wydruku?
5 (100%) 1 vote[s]

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *