Czym są systemy pickingu?

Czym są systemy pickingu?

W dobie powszechnego dostępu do internetu coraz więcej osób decyduje się na robienie zakupów za jego pośrednictwem. Wystarczy wejść na stronę sklepu internetowego, wybrać towar, podać adres i po kilku dniach do naszych drzwi przychodzi kurier z paczką. Wydaje się to bardzo proste, jednak w rzeczywistości wymaga zastosowania skomplikowanych procedur – za ich wykonanie w wielu przypadkach odpowiadają zautomatyzowane systemy pickingu.

Picking – co to znaczy?

Z języka angielskiego czasownik „to pick” oznacza „zbierać”, „wybierać”, „przebierać”, „podnosić”. Jak nietrudno się domyślić systemy pickingu są zatem instalacjami, których zadaniem jest wybieranie spośród szerokiej gamy produktów tylko tych egzemplarzy, które zostały ujęte w zamówieniu i przygotowanie ich do dostarczenie pod konkretny adres. Systemy te stosowane są przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach zajmujących się internetową sprzedażą detaliczną (np. funkcjonujący również w Polsce Amazon) oraz w firmach specjalizujących się przede wszystkim w sprzedaży hurtowej. W znaczący sposób wpływają one nie tylko na efektywność firmy poprzez znaczące przyspieszenie procesu przygotowania zamówienia do wysyłki, ale również zminimalizowania ryzyka wystąpienia błędów, takich jak niekompletne przesyłki lub przesyłki nie zgadzające się z treścią zamówienia. Ostatecznym efektem jest poprawa jakości oferowanych klientom usług.

Rodzaje systemów pickingu

Systemy pickingu, w zależności od indywidualnych wymogów firmy, mogą być konstruowane w kilku różnych wariantach. Jedną z firm specjalizujących się we wdrażaniu tej technologii jest przedsiębiorstwo Cassioli Polska. Oferuje ono swoim klientom między innymi systemy:

  • Pick to Belt – stosowane jest zazwyczaj przy pobieraniu pojedynczych produktów o dużych gabaratych lub całych kartonów, zawierających wiele egzemplarzy. Jego głównym elementem jest przenośnik centralny, na którym picker układa opakowania. Po opatrzeniu ich etykietami spedycyjnymi lub numerem serii, opakowania przenoszone są za pomocą linii transportowej do obszaru załadunku
  • Pick to Light – rozwiązanie to pozwala uzyskać bardzo wysoką sprawność pobrań (nawet 600 na godzinę. Operator systemu porusza się wzdłuż regałów, na których umieszczane są pojemniki z materiałami i pobiera z nich duże ilość produktów w ilości przewidzianej w całej partii zamówień, a następnie rozdziela je między poszczególne kartony, zgodnie z indywidualnymi zamówieniami.
  • Pick and Pack – w tym systemie zamówienia kompletowane są w opakowaniach już wcześniej przygotowanych do wysyłki. W ten sposób ogranicza się odległości, które paczka musi pokonać na drodze do transportu.
Czym są systemy pickingu?
5 (100%) 1 vote[s]

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *