Programowanie w biurze typu open space

Programowanie w biurze typu open space

Open space to układ biura bardzo często wybierany przez duże korporacje. Tego typu planowanie przestrzeni pracy dotarło do Polski wraz z napływem zagranicznych firm i zakorzeniło się na dobre jako tanie i ułatwiające komunikację między pracownikami. W rzeczywistości rozwiązanie to nie sprawdza się w każdej branży. Biura open space są między innymi zmorą programistów. Dlaczego programowanie w open space może być trudne oraz jak poradzić sobie w warunkach otwartego biura? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zalety pracy w open space

Open space to nic innego jak duża powierzchnia biurowa, w której biurka poszczególnych pracowników nie są rozdzielone na oddzielne pokoje, czy gabinety lecz znajdują się wszystkie w jednym pomieszczeniu. W założeniu biura tego typu powinny usprawniać organizację pracy, zwiększyć elastyczność przemeblowań oraz poprawić komunikację między pracownikami. Wynajem open space to również znaczne oszczędności dla firmy. W przestrzeniach typu open space, można zmieścić większą ilość pracowników, niż w biurze o tym samym metrażu, podzielonym na oddzielne pokoje.

Wady pracy w open space

Założenia te sprawdzają się jednak nie we wszystkich branżach. Pracownicy niektórych działów firm, szczególnie działów kreatywnych potrzebują do wykonywania swoich obowiązków warunków pozwalających na skupienie. Biura typu open space jednak jemu nie sprzyjają. Panujący w nich hałas, brak prywatności oraz nagromadzenie innych bodźców zewnętrznych powodują rozproszenie uwagi, a co za tym idzie znaczący spadek efektywności. Rozmowy współpracowników, dzwoniące telefony, ciągły ruch pracowników powodują sporo zamieszania przeszkadzając w programowaniu. Dodatkowo pozbawiona barier przestrzeń open space łączy się bezpośrednio z większą kontrolą pracowników przez ich przełożonych oraz współpracowników, co może prowadzić do niepotrzebnego stresu.

Jak programować pracując w open space

Pracując w dużej firmie, często nie mamy wpływu na to jakie przestrzenie wynajmuje nasz pracodawca i musimy dostosować się do panujących w niej warunków. Jeśli przyszło nam procować jako programista w biurze typu open space musimy się z tym po prostu zmierzyć. Możemy jednak zminimalizować niedogodności płynące z pracy w open space do minimum, umilając sobie nieco pracę. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze rozpoczynanie pracy. Jeśli jesteś to możliwe, staraj się rozpoczynać pracę przed wszystkimi lub chociaż zabierać się za najtrudniejsze zadania zaraz po przyjściu do biura. Przychodząc przed wszystkimi zyskasz dodatkową godzinę lub dwie ciszy i spokoju. W pierwszych godzinach pracy jesteśmy także mniej podatni na bodźce zewnętrzne i łatwiej nam się skupić na pracy. Warto podczas pracy robić sobie także przerwy. Krótkie pauzy na dotlenienie znacząco poprawiają możliwości koncentracji. Podczas pracy w open space przydadzą się programistom także słuchawki. Słuchanie odpowiedniej muzyki podczas programowania pomoże nie tylko skupić się na pracy, ale również skutecznie odetnie nas od hałasu panującego w biurze.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca IT

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *