Branża budowlana – ścieżka kariery

budowa

Rynek pracy ulega ciągłym przemianom. Jeszcze do niedawna wszystkim się wydawało, że tylko lekarz, prawnik, programista czy menadżer może znaleźć atrakcyjną pracę i przyzwoite a nawet dobre zarobki. Ofiarą takiego sposobu myślenia stało się szkolnictwo zawodowe, które cały czas z trudnością się odbudowuje a jego ciężar przejęły firmy organizujące szkolenia zawodowe.

Warunki nowego rynku pracy dobitnie udowodniły, że w katalogu zawodów istnieje wiele takich, które nie wymagają wyższego wykształcenia a jednocześnie są poszukiwane a przede wszystkim zapewniają pracownikowi optymalnie komfortowe życie. Branżą, która od dobrych kilku lat cierpi na braki kadrowe jest branża budowlana.

Kariera w branży budowlanej

Budownictwo to branża, która wymaga wielu różnych specjalizacji. A jednocześnie skumulowanie różnych umiejętności w jednej osobie gwarantuje zatrudnienie na wiele lat. Nie jest to niemożliwe, ponieważ wiele umiejętności zdobywa się poprzez system kursów, a każdy z nich przybliża do rozszerzenia katalogu uprawnień. Aby wykonywać określone obowiązki zawodowe w przemyśle budowlanym trzeba wylegitymować się posiadaniem uprawnień, a te uprawnienia można zdobyć poprzez ukończenie kursów zawodowych.

Pracodawca potrzebuje pracowników przeszkolonych

Z uwagi na zasady higieny i bezpieczeństwa pracy, pracodawca nie może przydzielić pracownikowi stanowiska pracy, jeżeli nie posiada on uprawnień zawodowych. W okresie braku rąk do pracy, dla pracodawcy uzasadnionym zupełnie kosztem jest skierowanie pracownika na kursy zawodowe branży budowlanej. Pozwala mu to na takie kierowanie pracownikami, które zapewni mu obsadzenie nawet rotacyjne najważniejszych stanowisk.

Pracownik przeszkolony – pracownik mobilny

Każdy kurs zawodowy, również ten z branży budowlanej zmienia postawę pracownika i jego stosunek do wykonywanej pracy. Zdobyty dokument i wypracowane uprawnienia dodają mu pewności siebie i dają poczucie radzenia sobie w każdych warunkach. Zdobyte umiejętności dają swobodę wyboru miejsca pracy, pozwalają na wybór optymalnych warunków. Niezależność jaką zdobywa się w ten sposób trudno już zniwelować czy utracić.

Najlepsze kursy zawodowe w branży budowlanej

Poszukując dla siebie kursów zawodowych warto wziąć po uwagę wszystkie ich aspekty, a przede wszystkim łatwość zatrudnienia, wysokość wynagrodzenia za pracę i najważniejsze własne predyspozycje do nowego zawodu. Jeżeli pracownik sam decyduje się na wzięcie udziału w kursie zawodowym, musi go też sam opłacić, za wyjątkiem różnego rodzaju kursów opłacanych z państwowych funduszy. Dlatego kryteria wyboru kursu warto dokładnie przemyśleć.

Najpopularniejsze i dające najwięcej możliwości kursy branży budowlanej to:

  • Kurs operatora żurawia, który potwierdza praktyczne umiejętności obsługi, znajomość norm, przepisów i warunków dozoru technicznego regulujących zakres czynności operatora. Żurawie klasyfikuje się już jako specjalistyczne urządzenia techniczne dlatego kursant zdaje państwowy egzamin po zakończeniu kursu i otrzymuje uprawnienia bezpośrednio wydane przez Urząd Dozoru Technicznego.
  • Kurs hds – kurs operatora hds przygotowuje do obsługi różnego typu hydraulicznych dźwigów samochodowych. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu państwowego uzyskuje się uprawnienia maszynistów żurawi przeładunkowych. Również w tym przypadku zdobyte kwalifikacje potwierdza Urząd Dozoru Technicznego.
  • Kurs na koparko-ładowarkę umożliwia uzyskanie kwalifikacji w zawodzie operatora maszyn oraz urządzeń roboczych, budowlanych a także drogowych, z podziałem na klasy uprawnień. Także w przypadku tego kursu należy zdać egzamin państwowy, tym razem pod nadzorem Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego .

Źródło: Akademia-Efect.pl – kursy HDS, wózki widłowe i żurawie wieżowe.

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *