Kiedy należy wymienić system rynnowy?

system rynnowy

System rynnowy narażony jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych przez cały rok. Nasłonecznienie czy opady deszczu, śniegu lub gradu potrafią niekiedy zniszczyć rynny i tym samym utrudnić odpowiednie odprowadzanie wody. Dlatego też stan rynien należy sprawdzać przynajmniej dwa razy w roku – przed i po okresie zimowym – oraz po gwałtownych burzach i wiatrach. O ile usterki pojawiające się na stosunkowo nowych systemach nie są trudne do usunięcia, o tyle przy starszych konstrukcjach mogą bywać problematyczne. Pojawiające się wówczas awarie przeważnie nie dają się naprawić i jedynym rozwiązaniem bywa wymiana elementów systemu.

System rynnowy – dlaczego musi być sprawny?

Głównym powodem, dla którego montowane są rynny, jest ochrona elewacji przed zamoczeniem. Im gorszy stan rynien, tym większe zagrożenie dla domu, szczególnie tego z wysuniętym okapem. Źle zamontowany system rynnowy jest powodem późniejszego zawilgocenia ścian, a jego efektem jest powstanie grzybów oraz pleśni, a one z kolei stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Co ważne, awaria systemu rynnowego bywa szczególnie groźna podczas zimy. Wówczas woda zamarzająca na wilgotnych ścianach może doprowadzić do ich pękania i osypywania. Żaden właściciel domu lub administrator budynku nie może więc odwlekać decyzji o wymianie rynien.

Błędy w montażu rynien – główne powody awarii

Najczęstszym powodem awarii systemów rynnowych są błędy w ich montażu. Bardzo często jest to umocowanie rynien na złej wysokości. Zdarza się, że są one montowane za nisko lub za wysoko w stosunku do połaci dachowej. Wtedy woda albo nie trafia do rynny, albo ją obrywa. Ten błąd sprawia, że cały system nadaje się wówczas jedynie do wymiany, a to z kolei generuje dodatkowe koszty. Właściwie zamontowany system powinien wystawać przynajmniej o połowę swojej szerokości ponad pokrycie dachu – dzięki temu woda odpowiednio do niego spłynie.

Kolejnym często popełnianym przez dekarzy błędem jest zły rozstaw haków rynnowych. Haki niekiedy są rozstawione od siebie o więcej niż 60 centymetrów, co prowadzi do zniekształcenia rynny pod naporem wody lub śniegu. Po popełnieniu tego błędu rynna może odkształcać się również z powodu temperatury powietrza. Materiał, jakim jest PVC, charakteryzuje się dużą rozszerzalnością termiczną. Jeśli z tych powodów rynny uległy trwałej deformacji, należy je wymienić. W przypadku, gdy rynny po demontażu wróciły do pierwotnej formy należy jedynie poprawić rozstaw haków i z powrotem zamontować w nich rynny.

W przypadku rynien stalowych jednym z głównych powodów, dla którego wymienia się rynny, jest rdza. Tu trzeba jednak dodać, że bardzo często powodem jej powstania są, nie tylko, błędy w montażu, ale i zaniedbania właściciela domu. Innym czynnikiem, przyczyniającym się do konieczności wymiany lub naprawy rynien są uszkodzenia mechaniczne, które najczęściej powstają na skutek porywistych wiatrów czy gwałtownych burz lub gradobić.

Inspiracja: Plastmo.pl – rynny dachowe i systemy rynnowe.

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *