Odzież robocza – wysoka jakość to podstawa bezpieczeństwa

Odzież robocza – wysoka jakość to podstawa bezpieczeństwa

Bez profesjonalnej odzieży roboczej trudno wyobrazić sobie dobrze działającą firmę. Poprawia ona komfort pracy, a jeśli jest dobrej jakości – dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej odzieży roboczej, odpowiednio dobranej do warunków pracy.

Po co jest odzież robocza?

Odzież robocza jest ważna dla komfortu pracy osób zatrudnianych. To ona zastępuje codzienne ubranie i pozwala czuć się swobodnie przy wykonywaniu zadań. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór, dostosowany nie tylko do rodzaju wykonywanych zadań, ale też sylwetki pracownika. Odzież roboczą można podzielić na dwie kategorie: pierwsza, to elementy garderoby, czyli kaski, okulary i rękawice. Natomiast do drugiej zaliczamy na przykład kombinezony, spodnie i bluzy, czyli tak zwane całe stroje. Reasumując, odzież robocza, to wszystko to, co chroni pracownika od stóp do głowy.

Ponadto odzież roboczą klasyfikujemy również ze względu na charakter pracy, czyli na: jednorazowego lub wielorazowego użytku. Ta pierwsza ma zastosowanie w sytuacjach, gdy charakter pracy wymaga szczególnego dbania o czystość. Z kolei drugi rodzaj –  w przypadkach, gdy takiego wymogu nie ma.

Odzież robocza jako element bezpieczeństwa

Często zdarza się, że pojęcia odzież robocza i ochronna są używane naprzemiennie.  Podobieństw jest wiele, między innymi to, że wpływają one na komfort pracy, poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwiają wykonywanie zadań.

Jednak zadaniem odzieży ochronnej jest zapobieganie uszkodzeniom chemicznym, mechanicznym i atmosferycznym. Natomiast odzież robocza, na przykład w zakładach pracy, zastępuje prywatne ubranie pracownika. Musi o nią zadbać pracodawca. Tak wynika z Kodeksu Pracy (Art. 237[7]. § 1. K.p.). I jasno jest w nim określone w jakich sytuacjach odzież robocza powinna być pracownikowi zapewniona. W szczególności, gdy:

  • pracownik podczas wykonywania czynności zawodowych jest narażony na mocne zabrudzenie
  • jego ubranie jest narażone na rozdarcie, przetarcie, czy poplamienie
  • powstaje produkt wymagający dużej czystości (normy sanitarne, BHP, technologiczne)
  • istnieje kontakt ze środkami chemicznymi, promieniotwórczymi, albo zakaźnymi

Dlatego tak ważne jest, przy wyborze odpowiedniej odzieży roboczej, aby była ona wysokiej jakości. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów materiałów, z których wykonywane są ubrania robocze. Najpowszechniejszym i najbardziej sprawdzonym jest bawełna. Wiele jednak zależy od tego jakiej jest jakości (jeśli niskiej, to szybko się przetrze).  Dlatego też powinna być między innymi o odpowiedniej gramaturze. Dzięki temu będzie bardziej odporna na zniszczenie oraz pranie.

Istotny jest też krój takiej odzieży. Powinna być dobrze przylegająca do ciała, pozbawiona ściągaczy. Wciąż popularnym materiałem jest flanela. Wykonana z bawełny, jest jednak zdecydowanie cieplejsza i bardziej wytrzymała. Tego typu materiały znane są od dziesiątek lat. Teraz natomiast na rynku coraz częściej można spotkać nowoczesne tkaniny. Jeszcze bardziej komfortowe i wytrzymałe, które również cechuje wysoka jakość wpływająca na bezpieczeństwo. Jednym z nich jest Tyvex.

Jest materiałem lekkim, ekologicznym, wodoodpornym, wytrzymałym i oddychającym. Na pierwszy rzut oka wygląda jak biała, pognieciona kartka papieru. Można go też w całości poddać recyklingowi. Innym nowoczesnym materiałem jest cordura. Wykonuje się ją z poliamidu z powłoką poliuretanową (taką samą, z jakiej wykonuje się na przykład boiska piłkarskie, tak zwane Orliki) z apreturą teflonu. Cordura jest lekka i niezwykle wytrzymała.  Dobrym materiałem jest też lateks.

Przy wyborze odzieży roboczej należy kierować się, oprócz wysokiej jakości materiałów, także sposobem wykonania. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie, wytrzymałe szwy, które nie będą puszczały podczas wykonywanych czynności zawodowych. Istotny jest też krój, dzięki  któremu pracownik poczuje się komfortowo, bo odzież nie będzie krępowała mu ruchów. Istotne są również wszelkie wzmocnienia, w szczególności w kroku i na kolanach. Przy wyborze odpowiedniej odzieży roboczej należy się kierować wszystkimi powyższymi czynnikami.

Źródło: Glovex.com.pl

Odzież robocza – wysoka jakość to podstawa bezpieczeństwa
5 (100%) 1 vote[s]

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *