Przygotowanie ogrodu na lato

Przygotowanie ogrodu na lato

Lato to wspaniały czas, kojarzący nam się z wysokimi temperaturami, słońcem i długimi dniami. Dla nas to okres wypoczynku i pełni sił witalnych, niestety rośliny radzą z nim sobie zdecydowanie gorzej. Właściciele ogrodów i sadów doskonale wiedzą, że wakacyjne miesiące to ogromne wyzwanie dla miłośników tej formy rekreacji. Wbrew pozorom, aby uchronić ogród przed niską wilgotnością oraz wysokimi temperaturami, nie musimy wcale uzbrajać się w zautomatyzowane systemy nawadniania. Wystarczy odrobina czasu poświęconego sadzonkom, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami oraz smakiem samodzielnie wyhodowanych, a tym samym zdrowych i pysznych, warzyw i owoców.

Lato w ogrodzie

Lato to pora roku, która daje najwięcej radości działkowcom i sadownikom. Długie dni i wieczory zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie, poza tym, właśnie wtedy dojrzałość osiąga wiele warzyw i owoców, którymi możemy się delektować przez kolejne miesiące, drzewa kuszą dojrzałą zielenią, a kwiaty otwierają swoje pąki. Nie jest to jednak czas, w którym możemy sobie pozwolić na bezczynność i słodkie leniuchowanie. Jeżeli w porę nie przygotujemy ogrodu do sezonu letniego, może się okazać, że zdrowy wzrost wielu roślin stanie pod znakiem zapytania. Ilość czynników, które im zagrażają jest naprawdę spora – najważniejszym z nich będą rzecz jasna susze, które, w związku z zauważalnym ociepleniem klimatu, są coraz poważniejszym problemem. Lato jest także okresem wzmożonej aktywności wielu pasożytów i szkodników, żerujących na roślinach uprawnych. Aby móc się cieszyć nim w pełni, wystarczy wykonać kilka prostych czynności.

Zabezpieczenie roślin przed szkodnikami

Przed rozpoczęciem sezonu letniego  warto zwrócić uwagę na nowe gatunki zwierząt i owadów, które pojawiają się w ogrodzie. Bardzo prawdopodobne, że spotkamy w nim mszyce, mrówki, nornice i krety. Możemy próbować walczyć z nimi naturalnymi metodami – najlepszym, uniwersalnym środkiem okaże się posadzenie w kilku miejscach czosnku lub czombru. Świetnie sprawdzą się także produkty, dostępne w różnego typu sklepach ogrodniczych – pułapki, trutki i środki ochrony roślin znakomicie poradzą sobie z pasożytami, przyczyniającymi się do spowolnienia rozwoju lub śmierci naszych sadzonek. Schyłek wiosny okaże się okresem decydującym o aktywności pasożytów na naszej działce. Z roku na rok obserwujemy także stopniowe powiększanie się populacji kleszczy. Już teraz ich ilość przyprawia nas o uzasadniony ból głowy. Wykorzystując preparaty chemiczne i naturalne zadbajmy o zdrowie najbliższych oraz domowych zwierzaków i wypowiedzmy wojnę tym niebezpiecznym pajęczakom.

Ochrona przed suszą

Wysokie temperatury i brak deszczu to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Podczas przygotowań do lata powinniśmy przewidzieć możliwe zagrożenia i im przeciwdziałać. Wyściółkujmy glebę korą albo agrowłókniną, aby ochronić ją przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Możemy pomyśleć również nad postawieniem przegród, które pomogą zacienić fragmenty ogrodu, w których rosną rośliny szczególnie podatne na suszę. Nie zapomnijmy również o właściwym nawożeniu – to właśnie w tym okresie musimy szczególnie zadbać o wzbogacenie gleby składnikami mineralnymi.

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

Przygotowanie ogrodu na lato
5 (100%) 2 votes

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *