Rury PE i ich zastosowanie w przemyśle.

rury pe

Rury z tworzyw sztucznych praktycznie wyparły z użycia tradycyjnie wykorzystywane rury stalowe. Obecnie rury z różnych odmian polietylenu zdominowały rynek i są najczęściej wykorzystywanym produktem zarówno w budownictwie, jak i instalacjach tworzonych na potrzeby różnych gałęzi przemysłu. Za popularnością rur PE stoi szereg zalet materiału z jakiego są wykonane, które sprawiają, że są one materiałem niezwykle trwałym, wszechstronnym i tanim. Jakie są największe zalety rur PE? Do jakich celów się je wykorzystuje? Tego dowiecie się Państwo z poniższego artykułu.

Trwałość na czynniki zewnętrzne

Największą zaletą rur PE jest ich bardzo wysoka niezawodność w eksploatacji, związana z niebywałą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Rury polietylenowe w odróżnieniu od rur wykonanych z innych materiałów, są całkowicie odporne na korozję. Oprócz korozji świetnie radzą sobie również przed innymi problemami, z którymi ulegają między innymi rury żeliwne. Rury polietylenowe dzięki gładkiej powierzchni wewnętrznej nie porastają grzybami oraz kamienieniem. Dodatkowo są obojętne biologicznie i chemiczne, nie wchodzą też w reakcje z wodą i zawartymi w niej związkami. Rury PE są także odporne na działanie wielu kwasów i zasad, dzięki temu nadają się zarówno do transportu wody pitnej, jak i mediów agresywnych, takich jak spaliny. Ponadto rury PE są odporne na prądy błądzące i uszkodzenia mechaniczne, co zapewnia ich długą eksploatację. Żywotność rur PE zależy od ich typu lecz przyjmuje się, że okres bezpiecznej eksploatacji instalacji wykonanych z rur polietylenowych wynosi nawet 50 lat.

Łatwość montażu i szczelność instalacji.

Rury wykonane z polietylenu są jednocześnie lekkie i elastyczne, co znacząco ułatwia ich transport i montaż. Szeroki zakres przekrojów i typów rur polietylenowych pozwala dopasować odpowiedni rodzaj rur do potrzeb i wymagań konkretnej instalacji. Sam materiał jest tani, jego transport i montaż nie wymaga angażowania specjalistycznego sprzętu, a szeroki wybór kształtek pozwala na bezproblemowe dopasowanie kształtu instalacji do zastanych warunków, bez potrzeby wykonywania dodatkowych pracy instalacyjnych. Instalacje z rur PE dają się też łatwo modyfikować, poprzez wgrzewanie w ich ciąg kolan, trójników i innych kształtek wykonanych z tego samego materiału. Rury PE można łączyć na wiele sposobów: poprzez różne metody zgrzewania (doczołowe, elektrooporowe, i polifuzyjne), czy stosując złączki zaciskowe i skręcane. Niezależnie od metody łączenia instalacji wykonanych z rur polietylenowych charakteryzują się bardzo dobrą szczelnością. Kolejnym atutem instalacji z rur polietylenowych jest ich ekologiczność. Po zakończeniu eksploatacji instalacji, można ją w całości poddać recyklingowi. Wymienione zalety rur PE sprawiają, że chętnie wykorzystywane są ona jako materiał instalacyjny znajdujący zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu – począwszy od rur do przesyłu wody pitnej i instalacje kanalizacyjne, przez zastosowania w przemyśle teletechnicznym, na przemyśle ciężkim kończąc (używa ich się między innymi w przemyśle górniczym, czy jako rury do hydrotransportu piasku i żwiru).

Źródło: Złączki do rur PE

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *