Skutki złego montażu rusztowań

Skutki złego montażu rusztowań

Bez rusztowania nie może się obyć żadna budowa. Niestety, prace na wysokości, choć konieczne, są zawsze obarczone pewnym ryzykiem. Można je niwelować przez zachowywanie przepisów BHP i dbałość o poprawny montaż konstrukcji. Jakie są skutki niedbałego lub błędnego montowania rusztowań? Poznaj zagrożenia i skalę wypadków, których można w prosty sposób uniknąć.

Wypadki związane z rusztowaniami – smutne statystyki

Prace budowlane z użyciem rusztowań uważa się za jedne z najbardziej niebezpiecznych. Nie ma dokładnych statystyk wypadków przy robotach tego typu, ponieważ wiele zajść nie jest nigdzie zgłaszanych. Te dane, którymi dysponujemy, nie napawają jednak optymizmem.

Wypadki na rusztowaniach są wciąż zbyt częste. Czasem jest to upadek z wysokości, czasem potknięcie o niedbale pozostawioną rzecz. Duże ryzyko wiąże się też z wychylaniem poza obręb rusztowania. Według naszych szacunków mniej więcej połowa wypadków na rusztowaniach wiąże się z ich użytkowaniem, a aż 30% – z ich montażem. To bardzo dużo, a przecież da się tego uniknąć – powiedział w rozmowie z nami specjalista z firmy Euro Rusztowania.

Przyczyny wypadków związanych z rusztowaniami

Dlaczego akurat te konstrukcje są tak wypadkogenne? W dużej mierze wynika to z wyjątkowo lekkiego podejścia ekip budowlanych – ponieważ rusztowanie jest tymczasowe, stawiane jest niedbale i w pośpiechu – i tak samo eksploatowane.

Zdarza się, że elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo na rusztowaniach są demontowane, ponieważ utrudniają pracę. Częstym widokiem jest także konstrukcja, która pełni funkcję nośnika reklamowego. Warto wiedzieć, że zawieszanie dodatkowych elementów nieprzewidzianych w projekcie rusztowania zmienia jego właściwości nośne oraz stabilność całości. Dzieje się tak, mimo że już od 2001 roku stawianiem mogą zajmować się wyłącznie monterzy rusztowań z uprawnieniami.

Poprawny montaż tych konstrukcji jest szczególnie ważny, ponieważ błędy na tym etapie sprawiają, że nawet zachowywanie norm BHP przez ekipę budowlaną może być niewystarczające i mimo najwyższych standardów pracy dochodzi do wypadku. Niewłaściwy montaż niweczy zatem trudy i pochłania koszty ponoszone na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom.

Jak poprawnie postawić rusztowanie?

Jeżeli ekipie budowlanej leży na sercu jej własne bezpieczeństwo, może ona skorzystać z usługi montażu rusztowań. Firmy specjalizujące się w tym dysponują odpowiednimi środkami transportu, sprzętem, a przede wszystkim wiedzą i kwalifikacjami, które gwarantują, że gotowe rusztowanie będzie stabilne, a kontrola nie wykaże nieprawidłowości. Zajmują się one także demontażem, dzięki czemu pracownicy budowlani nie muszą martwić się o żaden aspekt pracy na wysokości.

Skutki złego montażu rusztowań
5 (100%) 1 vote[s]

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *