W jaki sposób oddzielić podłoże od fundamentu?

W jaki sposób oddzielić podłoże od fundamentu?

Każdy budynek powinien posiadać solidny fundament, który będzie podtrzymywał jego ciężar. Jednak samo wylanie mieszanki betonowej do szalunku we wcześniej przygotowanym wykopie nie wystarczy – aby uzyskać trwały fundament, należy go zabezpieczyć przed wpływem wilgoci, wody oraz niskich temperatur.

Dlaczego izolacja fundamentu jest tak ważna?

Fundament narażony jest na kontakt z dość nieprzyjaznym środowiskiem zewnętrznym – największym zagrożeniem dla niego jest wilgoć pochodząca z gruntu. Stałe zawilgocenie sprzyja rozwojowi korozji oraz niszczeniu fundamentu, szczególnie w okresie zimowym, kiedy woda zamarza i może prowadzić do erozji struktury betonu. To prowadzi do dalszych, poważnych konsekwencji: zmniejszenia izolacyjności termicznej fundamentu i wyziębiania budynku, przenikania wilgoci do wnętrza i niszczenia podłóg, ścian i stropów oraz rozwoju pleśni i grzybów szkodliwych dla zdrowia użytkowników budynku. Choć istnieją wodoszczelne mieszanki betonowe, to na nic się one nie zdadzą, jeśli dojdzie do ich mechanicznego uszkodzenia, np. pęknięcia.

Jak izoluje się fundamenty?

Stosowane w sztuce budowlanej izolacje przeciwwilgociowe dzielimy na trzy kategorie: lekkie, średnie oraz ciężkie. Każda z nich przeznaczona jest do innych gruntów:

  • Izolacja lekka – przeznaczona jest do fundamentów wykonywanych w gruntach przepuszczalnych, w których linia wód gruntowych znajduje się znacznie niżej niż dolna linia fundamentu. Najczęściej wykonywana jest z masy bitumicznej, nakładanej na zewnątrz fundamentu.
  • Izolacja średnia – stosuje się ją w przypadku fundamentów w gruntach nieprzepuszczalnych, w których linia wód gruntowych znajduje się poniżej dolnej linii fundamentu. Wykonuje się ją z papy na lepiku, folii lub zaprawy wodoszczelnej
  • Izolacja ciężka – stosowana do zabezpieczenia fundamentów przez wodą naporową. Izolacja tego typu charakteryzować się powinna dużą wytrzymałością mechaniczną. Wykonuje się ją m.in. z papy termozgrzewalnej lub folii samoprzylepnej.

Ocieplanie fundamentów

Poza izolacją przeciwwilgociową, niemal zawsze fundamenty pokrywa się również izolacją termiczną, której zadaniem jest zmniejszenie przenikania ciepła przez fundamenty. Zwykle warstwę izolacji układa się od zewnątrz. Wykonana ona może być z różnego rodzaju materiałów –Jednym z najskuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych, stosowanych również w ocieplaniu fundamentów, są płyty poliuretanowe PIR – mówi specjalista z firmy Gór-Stal – płyta PIR charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, przy jednoczesnej niewielkiej masie i grubości warstwy ocieplenia. Powszechnie wykorzystywane są również inne materiały, doskonale znane w branży budowlanej, czyli styropian oraz jego rozwinięta wersja, czyli polistyren ekstrudowany.

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *