Zyski wynikające z wynajmu maszyn budowlanych

Zyski wynikające z wynajmu maszyn budowlanych

Cena, jaką ponoszą firmy budowlane za użytkowanie maszyn i sprzętów, to nie tylko kwoty zakupu. Dochodzą do tego przede wszystkim ceny utrzymania parku maszynowego oraz konserwacja i naprawy urządzeń. Alternatywą do zakupu jest wynajem lub leasing. Wiele firm decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ jest to dla nich opcja tańsza i prostsza. Tylko duże firmy decydują się na zakup maszyn, w dodatku tylko tych, które są wykorzystywane najczęściej.

Zakup maszyn nie zawsze korzystny

Wszystkie statystyki wskazują na to, że zakup lub branie w leasing wszystkich urządzeń nie jest korzystne. Dotyczy to przede wszystkim sprzętów specjalistycznych, które są używanie rzadziej, a w dodatku są stosunkowo drogie. Nawet duże przedsiębiorstwa decydują się na wynajem maszyn z wypożyczalni sprzętu budowlanego, ponieważ opcja ta jest znacznie korzystniejsza. Jeżeli firma zdecyduje się na zakupienie własnego sprzętu, na przykład floty do robót ziemnych (koparki, koparko-ładowarki, zagęszczarki itd.) musi przecież gdzieś ten sprzęt przechowywać – wiąże się to z kosztami.

Do tego dochodzą koszty przewozu maszyn, które nie mogą samodzielnie poruszać się po ulicach, a jest ich naprawdę sporo. Większe firmy często decydują się na realizację zleceń, inwestycji, z dala od swojej siedziby. Trzeba wówczas zapewnić transport. Własne maszyny trzeba dodatkowo poddawać niezbędnym przeglądom, konserwacji i naprawom – mówi nam przedstawiciel firmy Ramirent.

To również dodatkowe koszty. A co jeśli nasza koparka zepsuje się w chwili, kiedy akurat mamy w planach wykonanie wykopu? Roboty stają w miejscu albo płacimy za naprawę sprzętu i wynajem maszyny w zastępstwie z wypożyczalni. Warto dodać, że jeśli prace się opóźnią, inwestor może obciążyć nas karami finansowymi. A to kolejne koszty.

Wynajem długo i krótkoterminowy

Wynajem sprzętu na krótko opłaca się przede wszystkim wtedy, kiedy potrzebny jest nam sprzęt pomocniczy. Załóżmy, że nasza firma zajmuje się głównie robotami ziemnymi. Dostajemy zlecenie wykonania wykopu, a dodatkowo inwestor proponuje nam przeniesienie kilku bardzo ciężkich elementów, które będą wykorzystane do realizacji projektu. Możemy wtedy skorzystać z wypożyczalni sprzętu budowlanego, by wspomóc się wozidłem, czy dźwigiem, w zależności od charakteru prac. Z pewnością będzie to dla nas finansowo opłacalne. Każda solidna firma ma opracowaną swoją ofertę w taki sposób, by zachęcała do skorzystania z wynajmu jej sprzętu. Ceny ustalone są tak, by wynajem maszyn był opłacalny dla obu stron. Warto dodać, że wynajem długoterminowy jest tańszy niż wypożyczenie maszyny na krótko. Przed skorzystaniem z usług wypożyczalni należy w miarę dokładnie oszacować, jak długo potrzebny nam będzie dany sprzęt. Choć generalny kosztorys budowlany jest zwykle przygotowywany z zapasem, zwłaszcza w przypadku startu w przetargach publicznych, warto dla dobra naszej firmy dokładniej oszacować koszty wynajmu sprzętu – często staje się to naprawdę opłacalne!

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *