5 pomysłów na udaną uprawę na małej przestrzeni.

roślinki

Szklarnie to idealne miejsca rozwoju dla roślin. Ogromna przestrzeń do rozrostu roślin, doskonały dostęp do światła, możliwość zastosowania skutecznych systemów nawadniania oraz wentylacji pozwalają roślinom na nieskrępowany rozwój oraz osiąganie bogatych plonów. Przestronna szklarnia na uboczu to jednak dla większości growerów leży tylko w sferze marzeń. Mieszkając w bloku, również można cieszyć się z efektów udanej plantacji. Oczywiście nie na taką skalę, jak w dużych szklarniach. Jednak nie o ilość, lecz o jakoś tu chodzi. Jak osiągnąć najlepsze efekty uprawy indoor, gdy nie dysponujemy dużą ilością miejsca? Oto kilka praktycznych porad.

Używaj oświetlenia wykorzystującego żarówki LED.

Diody LEDowe są znacznie bardziej kompaktowe niż inne rodzaje oświetleniowego. Świetnie sprawdzają się jako źródło światła w małych growboxach. Nie wymagają stosowania odbłyśników, pobierają dużo mniej energii niż innego typu żarówki oraz wydzielają małą ilość ciepła, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko przegrzania roślin w ciasnych warunkach uprawy.

Pnij się w górę.

Większość roślin naturalnie pnie się w górę w poszukiwaniu światła. Jeśli nie dysponujesz mieszkaniem o dużym metrażu wykorzystaj jego wysokość. Wąskie i wysokie growboxy nie zajmują dużo metrów kwadratowych i można je zmieścić na przykład w szafie, czy postawić w niszy ściennej. Kupując nasiona roślin do swojej małej plantacji, wybierajmy takie odmiany, które nie potrzebują do prawidłowego rozwoju dużej przestrzeni.

Wykorzystaj jak najlepiej dostępną przestrzeń.

Jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią na uprawę, musimy zaplanować ją tak, by wykorzystać powierzchnię growboxa w jak największym stopniu. Dobrym pomysłem będzie użycie metody SCROG, czyli wykorzystania siatki, dzięki której ukształtujemy uprawianą przez nas roślinę tak, by jej szczyty miały jak najlepszy dostęp do światła. Zastosowanie metody SCROG pozwoli na uzyskanie największych plonów na dostępnej powierzchni.

Upewnij się, że growbox jest dobrze wentylowany.

Mały ruch powietrza i wysoka temperatura lamp są jedną z najczęstszych powodów zmarnowania upraw indoor. Są one źródłem rozwoju pleśni oraz podnoszą ryzyko przegrzania roślin. Jeśli prowadzimy uprawę w małym growboxie musimy zapewnić naszym roślinom dobrą cyrkulację powietrza. Zadbajmy o odpowiednie systemy wentylacyjne składające się nie tylko z wentylatora zapewniającego dobry przepływ powietrza, ale również filtry węglowe oczyszczające powietrze.

Wybierz odpowiednią doniczkę.

Wybór odpowiedniej doniczki przy uprawach indoor jest niezwykle ważny. Jeśli ograniczeni małym metrażem zdecydujemy się na rozwój naszej rośliny w pionie, powinniśmy wybrać donice o znacznej wysokości i cieńszych ściankach, zapewniających dobrą przepuszczalność tlenu do korzeni. Jeśli nasza uprawa znajduje się w przestrzeni o niskiej wysokości wykorzystajmy doniczki, które są niższe i grubsze.

Źródło: Growtent – Growshop Warszawa

Dom

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *