Na co zwracać uwagę, wybierając wzmacniacz audio

Na co zwracać uwagę, wybierając wzmacniacz audio

Wzmacniacz audio jest kluczowym elementem każdego zestawu hi-fi. Wybór tego urządzenia ma wpływ na brzmienie całego układu, warto więc, by był przemyślany. Jeśli dotychczas korzystaliśmy np. z głośników podpiętych do komputera i dopiero zaczynamy przygodę ze sprzętem tej klasy, możemy zdać się na doświadczenie sprzedawcy w renomowanym salonie audio. Dobrze jest jednak wiedzieć już przed pierwszą wizytą, na co zwrócić uwagę.

Zadaniem wzmacniacza, jak sama jego nazwa wskazuje, jest wzmocnienie sygnału pochodzącego ze źródła dźwięku (jakim jest chociażby odtwarzacz CD/DVD) na tyle, by brzmiał on dobrze w głośnikach. Ważne jest jednak, by dźwięk został w tym procesie jak najmniej zniekształcony oraz by stosunek sygnału do szumu był możliwie korzystny.

Kompletowanie urządzenia z wyposażonego w wejścia i regulatory przedwzmacniacza oraz z końcówki mocy pozostawmy raczej prawdziwym audiofilom i zdecydujmy się na wzmacniacz zintegrowany. Podobnie sam rodzaj konstrukcji – czyli np. lampowa, tranzystorowa, hybrydowa bądź cyfrowa – powie więcej zaawansowanym użytkownikom, ostatecznie zaś nie musi mieć dla nas większego znaczenia.

Klasa urządzenia

Możemy za to zwrócić uwagę na klasę wzmacniacza audio. Klasa A oznacza, że sygnał wzmacniany jest tylko przez jedną lampę albo tranzystor. Takie wzmacniacze są dosyć drogie, pobierają też sporo energii, choć z drugiej strony cechuje je dobra liniowość i niski poziom zniekształceń. Wzmacniacze klasy B (po pół sygnału na tranzystor lub lampę) są nieco gorsze pod tym ostatnim względem, odznaczają się za to lepszą sprawnością. Optymalnym kompromisem są wzmacniacze klasy AB, chętnie wybierane przez DJ-ów czy na estradę.

Klasy wzmacniaczy oznaczane są kolejnymi literami alfabetu od A do T i wybór tej najwłaściwszej dla nas zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób chcemy ze wzmacniacza korzystać oraz jak ważna jest dla nas jego energooszczędność w eksploatacji. Istotna jest także moc wyjściowa. Im większa, tym większą będziemy mieć kontrolę nad głośnikami. Dobieramy ją jednak głównie do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować system audio. Efektywność domowego zestawu hi-fi plasuje się zwykle na poziomie 85-90 dB/1 W.

Funkcjonalność sprzętu

Duża liczba pokręteł wcale nie przesądza o wyższości jednego wzmacniacza nad innym – zdradza specjalista z warszawskiego salonu Audio Świat. Może nawet być tak, że wybierając model o mniejszym zakresie funkcji dodatkowych, za stosunkowo niewielką cenę nabędziemy urządzenie emitujące dźwięk o wyższej jakości. Wszystko jest kwestią priorytetów. Oczywiście jeśli planujemy korzystać z gramofonu bądź subwoofera lub często słuchamy muzyki przez słuchawki, warto sprawdzić, czy wzmacniacz ma odpowiednie wyjścia.

Inne funkcjonalne aspekty, których nie można pominąć, to tak podstawowe kwestie, jak choćby gabaryty wzmacniacza czy to, ile ciepła on emituje. W niedużym, ale za to klimatyzowanym pomieszczeniu potężny, silnie nagrzewający się wzmacniacz będzie pasował jak kwiatek do kożucha, niezależnie od tego, jak często i jak głośno słuchamy muzyki.

Na koniec jeszcze mała podpowiedź dotycząca jednego z najważniejszych dla wielu osób kryteriów wyboru, a mianowicie ceny. Otóż koszt wzmacniacza może spokojnie zamknąć się w 1/4 wydatku związanego z zakupem całego systemu audio i będzie to jak najbardziej rozsądna cena za sprzęt odpowiedniej jakości.

Dom

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *