Nieodpowiedzialne dzieci – dlaczego metody, które stosujesz, są nieskuteczne

Nieodpowiedzialne dzieci

Wielu rodziców ma bardzo poważne problemy wychowawcze ze swoimi dziećmi. Niejednokrotnie pojawiają się pytania „dlaczego mnie nie słucha”, „co robię źle”, „gdzie leży problem”. Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że wiele metod wychowawczych, które są powszechnie stosowane, nie przynosi oczekiwanego rezultatu z bardzo wielu powodów. Na szczęście, zastosowanie kilku istotnych zmian pomoże zmienić podejście dziecka do obowiązków i wydawanych mu poleceń.

Przestań krytykować

W nauce odpowiedzialności najważniejsze jest uświadomienie dziecka o konsekwencjach jego czynów. Nie warto za każdym razem powtarzać tego samego wykładu na temat tego, jaki błąd popełniło. Dużo lepszym rozwiązaniem jest pokazanie mu, że wszystkie jego decyzje przynoszą pewne konsekwencje, z którymi musi się mierzyć. Jeśli syn lub córka spóźnia się na kolację zapowiedzianą na godzinę 19.00, nie tłumacz jej po raz kolejny, że w Waszej rodzinie obowiązują inne zasady. Rozpocznijcie kolację zgodnie z planem. Po przybyciu dziecka wystarczy poinformować je, że gdyby wróciło wcześniej, mogłoby zjeść ze wszystkimi wcześniej przygotowany posiłek, teraz natomiast, samo musi się wysilić i przygotować sobie jedzenie.

Postępowanie w ten sposób, bardzo szybko pokaże dziecku, że tylko i wyłącznie od jego decyzji, zależy jego komfort. W większości przypadków, po kilku tego typu incydentach zachowanie diametralnie się zmieni.

Nie patrz tylko na dziecko

Kolejnym krokiem, jest spojrzenie na problem z szerszej perspektywy. Wielokrotnie problemy wychowawcze nie wynikają bezpośrednio z charakteru dziecka, ale z podejścia rodzica. Każdy powinien zadać sobie pytanie „czy to, co robię, jest właściwe?” „Co mogę zmienić, żeby było lepiej?” Szczera rozmowa z samym sobą jest jednym z pierwszych kroków, do budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi. Warto pamiętać, że ciągłe wywieranie presji poprzez wydawanie poleceń i wymogów na dziecku, wcale nie jest dobrą drogą. Istnieją pewne problemy, do których rozwiązania dziecko powinno dojść samo. Idealnym przykładem mógłby być tutaj 17-letni syn, który uważa, że nie warto poszukać wakacyjnej pracy. Zamiast krytykować go z tego powodu, lepiej będzie ograniczyć jego kieszonkowe. Będzie to dla niego niezwykle silna motywacja, by samemu zapracować na swój dobrobyt, biorąc na siebie pewną odpowiedzialność.

Podchodź indywidualnie

Nie każda metoda spełni swoje zdanie tak samo dobrze w przypadku wszystkich dzieci. Na pewno znajdą się jednostki wymagające więcej lub mniej rozmowy. W takich przypadkach nie warto zastanawiać się „jak radzić sobie z dziećmi” ale „jak radzić sobie z moim dzieckiem”.

Należy pamiętać, że kontrola nie jest dobrą drogą. W nauce odpowiedzialności pierwszym krokiem będzie pokazanie, że należy liczyć się z konsekwencjami swoich wyborów. Nie będzie to jednak skuteczne, kiedy nie umożliwi się dziecku ich podejmowania. Co jednak w przypadku kiedy wszystkie zastosowane metody nie spełniają swojego zadania? Wtedy najlepszą pomocą będzie psycholog dziecięcy, który jako doświadczona osoba z zewnątrz, będzie w stanie bardzo sprawnie wypunktować wszystkie problemy w relacji rodzic-dziecko, by ostatecznie doprowadzić do rozwiązania problemu.

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *