Jak uczyć się prawidłowej wymowy w języku angielskim? – poradnik

Jak uczyc sie prawidlowej wymowy w jezyku angielskim – poradnik

Język angielski jest obecnie najpopularniejszym językiem na świecie, którego każdego dnia uczą się miliony osób. Jest to podstawowy język biznesu, nauki, popkultury czy internetu. Podstawy angielskiego są względnie proste do opanowania, ale żeby mówić i pisać perfekcyjnie potrzeba czasu, wytrwałości oraz praktyki. W szczególności dotyczy to prawidłowej wymowy i odpowiedniego akcentu.

Praktyka czyni mistrza

Chcąc opanować dowolną, nową umiejętność należy mieć świadomość tego, że jest to długotrwały proces. Nie inaczej jest w przypadku nauki języka obcego. Na początku lekcje języka angielskiego są proste i przyjemne – poznajemy najważniejsze słowa, podstawowe konstrukcje gramatyczne i zaczynamy rozumieć coraz więcej. Jednak wraz ze wzrostem poziomu naszego zaawansowania językowego zaczynamy odkrywać pułapki i haczyki językowe, czyli detale, które mogą mieć ogromne znaczenie w komunikacji. Przykładowo identycznie brzmiące słowa mogą mieć zupełnie inne znaczenie, a popełnienie takiego błędu w konwersacji może wprowadzić nas w zakłopotanie i stworzyć niepotrzebną barierę językową. Opanowanie wymowy jest więc bardzo ważnym elementem nauki języka angielskiego i istnieje na to kilka podstawowych sposobów.

Osłuchaj się z językiem

Nauka angielskiego przyniesie najlepsze efekty, jeżeli będziemy mieć codzienny kontakt z językiem. To właśnie z tego powodu, będąc na zagranicznym wyjeździe najszybciej uczymy się lokalnego języka. Oczywiście nie musimy wyjeżdżać, aby zdobyć taką umiejętność. Wystarczy, że wprowadzimy pewne zmiany w swoich codziennych nawykach. Zacznijmy oglądać filmy, słuchać podcastów, wywiadów czy wiadomości w języku angielskim. Najlepiej, jeżeli dysponujemy nagraniem i mamy możliwość zatrzymania treści w dowolnym momencie. Jeżeli nie, z łatwością znajdziemy takie materiały w sieci, wpisując w wyszukiwarkę frazę „konwersacje angielski”.  W trakcie słuchania możemy zapisywać trudniejsze wyrazy, a później wypowiadać je na głos porównując z nagraną wersją. W ten sposób możemy ćwiczyć wymowę aż do momentu wyuczenia się poprawnej formy. Zapewne będą to bardzo efektywne lekcje języka angielskiego.

Zwracaj uwagę na detale

Chcąc nauczyć się poprawnej wymowy poszczególnych wyrazów, należy najpierw zapoznać się z brzmieniem pojedynczych dźwięków. W tym celu warto skorzystać z transkrypcji fonetycznej i odkryć znaczenie konkretnych symboli. Prawidłowa wymowa to nie tylko umiejętność wypowiadania poszczególnych dźwięków, ale także używanie całych wyrazów i łączenie ich w zdania z uwzględnieniem odpowiedniej intonacji i akcentu. W księgarniach i internecie zapewne znajdziemy odpowiednie materiały do ćwiczeń.

Ucz się wymowy wzrokowo

Metody wzrokowe polegają na wykorzystaniu w procesie nauki elementów, takich jak obrazy, grafiki czy komiksy. W tym przypadku nauka języka angielskiego staje się dużo przyjemniejsza (w szczególności dla najmłodszych). Wskazywanie na różnice i podobieństwa w wymowie podanych wyrazów, dobieranie brakujących symboli fonetycznych do poszczególnych wyrazów czy korzystanie z ilustrowanych słowników fonetycznych stanowią bardzo skuteczne sposoby na opanowanie wymowy w języku angielskim.

W żadnym przypadku nie należy bagatelizować ćwiczeń wymowy, gdyż nabyte i stale utrwalane nawyki mogą sprawić, że podczas konwersacji zostaniemy błędnie zrozumiani i odczujemy zakłopotanie. Istnieje wiele efektywnych metod skutecznej nauki wymowy, dlatego każdy znajdzie sposób dopasowany do swoich preferencji, cech osobowościowych czy stylu przyswajania nowych wiadomości.

źródło: archibald.pl – kursy angielskiego

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *