Lokata w banku – najczęściej zadawane pytania

Lokata w banku – najczęściej zadawane pytania

Polacy coraz częściej interesują się instrumentami inwestycyjnymi. Wszystko dlatego, że mamy coraz większe oszczędności i wykazujemy chęć ich pomnażania. Nie obawiamy się tak bardzo ryzyka utraty środków, chociaż oczywiście to te bezpieczne formy inwestowania są u nas najbardziej popularne. Zwiększa się również zaufanie do instytucji bankowych i to właśnie w bankach lokowane są przeważnie nasze pieniądze. Lokata wydaje się idealnym rozwiązaniem. Przedstawiamy jej charakterystykę.

Czym jest lokata?

Lokata jest produktem banku, który oferowany jest wszystkim klientom. To swoista pożyczka środków dla banków, która najczęściej jest wybierana w dwóch wersjach – lokata na 3 miesiące lub lokata na 6 miesięcy. W dużym skrócie oznacza to, że inwestor „zamraża” kapitał na lokacie, a bank może nim swobodnie dysponować. W zamian proponuje korzystne oprocentowanie. To właśnie odsetki są zarobkiem dla klienta.

Czy z lokatą wiąże się ryzyko inwestycyjne?

Nie. Lokaty bankowe są w pełni bezpieczną formą inwestowania. Oznacza to, że inwestor nie może stracić wniesionego kapitału. Jeśli nie dotrzyma warunków umowy i na przykład zamknie lokatę wcześniej, wtedy może utracić jedynie część wypracowanych odsetek.

Warto wiedzieć, że działalność banków, w tym prowadzenie lokat bankowych jest nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Fundusz Gwarancyjny.

Jakim kapitałem trzeba dysponować?

Wystarczy kilkaset złotych, by zarabiać na lokacie. Inwestor nie musi posiadać wielkich oszczędności. Może również dużą sumę gotówki podzielić na kilka części i lokować środki w różne instrumenty inwestycyjne.

Eksperci rynku inwestycyjnego potwierdzają, że najlepsze zyski na lokatach osiągają ci, którzy decydują się lokować minimum 10 000 złotych.

Na jak długo zakładać lokaty?

Polacy nie lubią „zamrażać” swoich środków na długi czas. Największą popularnością cieszy się lokata na 1 miesiąc, lokata na 3 miesiące oraz lokata na 6 miesięcy. Okazuje się jednak, że najlepsze lokaty to właśnie te długoterminowe, które trwają minimum 1 rok.

Jak wyliczane jest oprocentowanie lokat?

Banki oferują najczęściej oprocentowanie w skali roku. Należy to mieć na uwadze, decydując się na te, które zakładane są na krótszy czas. Ważny jest też wybór typu oprocentowania – może być stałe bądź zmienne.

Inwestorzy powinni również wiedzieć, że banki mogą oferować oprocentowanie indywidualne, biorąc pod uwagę deponowaną kwotę czy okres trwania umowy. Lepsze warunki otrzymają inwestorzy, którzy zdecydują się na ulokowanie środków o dużej wartości, na długi czas.

Podsumowanie

Lokaty bankowe są najczęściej wybieraną formą inwestowania. Przy wyborze może zainteresować cię lokata na 3 miesiące lub na 6 miesięcy. To dlatego, że lokaty są bezpieczne i nie wiążą się z nimi żadne ryzyka inwestycyjne. Co prawda, inwestor zarobi na nich mniej, ale za to pewnie.

Jeśli inwestor decyduje się ulokować swoje środki na lokacie, to najlepiej, żeby założył ją na długi okres. „Zamrażać” warto sumy, które przewyższają 10 000 złotych.

5/5 - (1 vote)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *