Charakterystyka tablic ostrzegawczych do zamykania pasów ruchu

Charakterystyka tablic ostrzegawczych do zamykania pasów ruchu

Instrukcja oznakowania robót prowadzonych w pasie drogowym bardzo dokładnie określa, w jaki sposób należy zabezpieczyć wszelkie prace. Pas drogowy to według przepisów wydzielony pas terenu, który jest przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów oraz do ruchu pieszych, razem z obiektami inżynierskimi, placami, czy zatokami postojowymi. Zanim zostaną podjęte jakiekolwiek roboty drogowe, musi zostać przygotowany projekt organizacji ruchu na czas prowadzonych prac, który zawiera opis techniczny, plan orientacyjny oraz plan sytuacyjny w określonej skali. Na podstawie projektu zarząd drogi udziela zezwolenia na prowadzenie robót. Do oznakowania i zabezpieczania pasa drogowego używa się zapór drogowych, taśm ostrzegawczych, tablic kierujących, tablic do oznaczania ograniczonej skrajni, pachołów drogowych, znaków wskazujących objazd, znaków prowadzących na drodze objazdowej, tablic kierujących pieszych oraz świateł ostrzegawczych. Tablica zamykająca U26c jest właśnie jednym z elementów, które stosowane są do zamykania pasa ruchu.

Tablica ze znakiem i światłami

Tablica ostrzegawcza do zamykania pasów ruchu jest umieszczona na pojeździe, który powinien stać na początku odcinka drogi wyłączonego z ruchu, od strony nadjeżdżających pojazdów. Tablica jest wyposażona w specjalne lampy ostrzegawcze (pomarańczowe światło), które tworzą tzw. strzałę obracaną ręcznie. Dodatkowo na tablicy znajdują się lampy wczesnego ostrzegania oraz znak nakazu, który przepisy określają jako C9/C10. Sterowniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tablicy, są zamknięte w hermetycznej skrzynce, dzięki czemu są zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Wieczko skrzynki jest przezroczyste, dzięki czemu robotnicy mogą bez problemu kontrolować stan pracy tablicy. W osobnej skrzynce umieszczony jest akumulator, który zasila tablicę – mówi nam przedstawiciel firmy ANDROS z Redy.

Podstawowe zasady oznakowania robót drogowych

Według prawa wszystkie urządzenia i elementy, które są używane do zabezpieczania i oznakowania miejsca robót na drodze, powinny być widoczne dla wszystkich użytkowników drogi zarówno w dzień, jak i w nocy. Jak mówią przepisy, powinny być utrzymane w należytym stanie przez cały okres trwania robót. Oznakowania mają barwę białą, czerwoną, żółtą i czarną. Te oznakowania, które mają elementy odblaskowe, powinny mieć kształt koła lub prostokąta i muszą być widoczne z odległości min. 150 m przy oświetleniu światłami drogowymi. Ważna jest także stabilność stojaków i innych podpór, na których umieszczone są znaki, tablice i inne elementy. Tablice ostrzegawcze do zamykania pasów ruchu czasem mylona jest z tablicą wcześnie ostrzegającą U27, którą możemy zobaczyć na drogach szybkiego ruchu. Służy ona do ostrzegania kierowców o tym, że zbliżają się do niebezpiecznego miejsca – jest ustawiana 400 m przed nim. Podsumowując – kierowca powinien znać wszystkie oznaczenia, z jakimi może spotkać się na drodze, nie tylko te, które mija codziennie.

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *