Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej

Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej

Licytacje komornicze są szansą na nabycie cennych dóbr w cenach znacznie niższych niż rynkowe. Mieszkania nie stanowią tu wyjątku. Możliwość kupna własnych czterech kątów w dużo niższej cenie niż dyktują warunki rynku, jest bardzo kusząca. Podpowiadamy, w jaki sposób szukać mieszkań z licytacji komorniczych, jak się do nich przygotować i jakie warunki spełnić, aby w nich uczestniczyć.

Skąd mam wiedzieć o licytacjach komorniczych?

Jest wiele źródeł, w których komornicy muszą zamieszczać informacje o przeprowadzanych licytacjach. Obwieszczenia powinny być publikowane z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem w kilku miejscach. Jakich? O to zapytaliśmy przedstawiciela Kancelarii Komornika Sądowego Janusza Kruka.

Obwieszczenia o licytacjach nieruchomości są udostępniane do publicznej informacji w budynku sądu oraz w urzędzie gminy, w której znajduje się lokal, a także w miejscowej prasie codziennej. Oprócz tego informacje o wszystkich licytacjach są publikowane na portalu Krajowej Rady Komorniczej. Można więc śledzić licytacje bez wychodzenia z domu.

Skoro wiemy już, gdzie szukać informacji, nie pozostaje nic innego, jak wertować oferty. Warto jednak robić to uważnie. Nie każda nieruchomość sprzedawana na drodze licytacji komorniczej jest okazją. Niekiedy zakup może się wiązać z dodatkowymi kosztami.

Jak wziąć udział w licytacji komorniczej?

Nieruchomość może być sprzedana podczas jednej z dwóch licytacji. Podczas pierwszej mieszkanie jest wystawiane za 3/4 ceny rynkowej. Jeżeli nie znajdzie się nabywca, następuje druga licytacja, na której mieszkanie kosztuje 2/3 kwoty, jaką trzeba by było zapłacić w zwykłych warunkach rynkowych. Aby licytacja się odbyła, wystarczy jedna osoba. Wygrywa ten, kto zadeklaruje najwyższą kwotę. Cena może być podbijana przez licytantów o 1% ceny wywoławczej.

Bardzo ważnym elementem komorniczej licytacji nieruchomości jest wadium, czyli rękojmia. Wynosi ona 10% ceny mieszkania. Osoba, która chce wziąć udział w licytacji, wpłaca wadium, a po wylicytowaniu lokalu jest zobowiązana zapłacić wylicytowaną kwotę pomniejszoną o wysokość wpłaconej rękojmi. Jeżeli tego nie zrobi, wadium przepada, a niesłowny kupiec nie może uczestniczyć w kolejnych licytacjach.

Kiedy więc warto próbować swoich sił na licytacjach komorniczych? Tak, o ile jesteśmy przygotowani na wpłacenie rękojmi i mamy zaplanowane źródło finansowania zakupionej w ten sposób nieruchomości, a także konkretne oczekiwania co do niej. Uczestnictwo w przypadkowych licytacjach może sprawić, że poniesiemy stratę. Jeżeli jednak szukamy nieruchomości spełniającej pewne warunki i jesteśmy przygotowani finansowo, ta metoda nabycia nieruchomości może okazać się bardzo korzystna.

Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej
5 (100%) 2 vote[s]

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *