Charakterystyka preparatów do pielęgnacji stali

Charakterystyka preparatów do pielęgnacji stali

Jeśli chcemy, aby elementy stalowe wyglądały efektownie, musimy je regularnie pielęgnować. Nie wystarczą nam do tego woda i łagodne detergenty, wskazane jest stosowanie specjalistycznych preparatów chemicznych, które skutecznie usuną osady i zanieczyszczenia powodujące powstawanie ognisk korozji albo odbarwień na powierzchni stali.

Preparaty i płyny do pielęgnacji stali

Najczęściej stosowanymi preparatami do czyszczenia i pielęgnacji stali są emulsje czyszcząco-konserwujące, przeznaczone do powierzchni metalowych. Mogą być to środki w postaci specjalnych płynów, olejów albo sprayu, które usuwają brud, kurz, oczyszczają smugi i pozbywają się tłustych odcisków palców. Wskazane jest, aby preparaty te nie zawierały silikonu ani związków AOX.

Stosowanie emulsji czyszczących jest bardzo proste. Suchą powierzchnię spryskujemy preparatem (jeśli jest w formie sprayu) albo nanosimy go na szmatkę (płyn), a następne polerujemy miejsce zabrudzenia miękką szmatką. Na koniec, należy gruntownie zetrzeć naniesiony środek. Pamiętaj, żeby chemicznymi środkami czyszczącymi nie spryskiwać rozgrzanych powierzchni i nie stosować ich przy dużym nasłonecznieniu.

Pasty polerskie

Innym sposobem na rewitalizację powierzchni stalowych jest zastosowanie pasty polerskiej. Jest to substancja stosowana do polerowania różnego rodzaju powierzchni, a w szczególności stali nierdzewnej o specyficznych wymaganiach refleksyjnych oraz stali kwasoodpornej, a także metali kolorowych (srebro, miedź, nikiel i ich stopy).

Zastosowanie pasty nadaje polerowanej powierzchni czysty połysk oraz usuwa z niej wszelkie niedoskonałości i zarysowania. Jej zastosowanie jest bardzo proste.

-Jeśli chcemy udoskonalić wygląd powierzchni stali i wypolerować go, wystarczy że naniesiemy pastę na powierzchnie i zaczniemy ją równomiernie rozprowadzać. Pasty polerskie możemy aplikować ręcznie albo mechanicznie, przy użyciu tarcz polerskich z filcu, pasów polerskich albo szczotek wykonanych z włosia ­– wyjaśnia ekspert z firmy El-Decor Eliza Kopcińska.

Jak nie czyścić stali

Pamiętajcie, że nie każdy preparat nadaje się do pielęgnacji stali. W przypadku stali nierdzewnej na pewno nie możecie używać środków zawierających takie składniki jak: chlor, sól, kwasy oraz wybielacze. Nawet ich niewielka ilość trwale uszkodzi powłokę antykorozyjną, doprowadzając do korozji. Nie powinno się również stosować proszków o właściwościach żrących

Nawet niewielka zawartość tych składników  może spowodować trwałe uszkodzenie powłoki tlenków chromu odpowiedzialnych za właściwości antykorozyjne i w efekcie prowadzi do powstania korozji. Nie należy stosować  proszków lub innych środków o właściwościach żrących (jak np. AJAX).

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *