Sprężarki śrubowe – cechy i zastosowanie

Sprezarki srubowe – cechy i zastosowanie

Sprężarki śrubowe to narzędzia przydatne w wielu sektorach przemysłu, a także w prywatnych warsztatach. Wytwarzają one sprężone powietrze o określonym ciśnieniu, dzięki czemu można dostosować ich parametry do wybranych prac. Ich istotną zaletą jest duża energooszczędność, niezawodność, łatwość obsługi i uniwersalność w różnych dziedzinach.

Cechy sprężarek śrubowych

Sprężarka jest zbudowana z dwóch rodzajów wirników – wklęsłego i wypukłego. Obracając się względem siebie, zmniejszają one objętość powietrza, które jest następnie podawane w postaci sprężonego gazu.

Popularne sprężarki olejowe lub bezolejowe działają na tej samej zasadzie; różnią się jedynie zastosowaniem oleju do smarowania lub jego brakiem. Kompresory bezolejowe gwarantują zapewnienie gazu bez jakiejkolwiek zawartości cząstek oleju oraz drobnoustrojów, które mogłyby negatywnie wpływać na proces przemysłowy. Modele olejowe są znacznie bardziej trwałe, ale podawane przez nie powietrze może zawierać drobiny oleju i innych zanieczyszczeń.

Wykorzystywane w przemyśle sprężarki śrubowe zazwyczaj zapewniają ciśnienie gazu w zakresie od 4 do 13 barów. Do domowego warsztatu wystarczy urządzenie o ciśnieniu 6-8 barów. Poprzez zastosowanie silników o stałej lub zmiennej prędkości kompresory umożliwiają precyzyjną regulację ich pracy. Dzięki temu możliwe jest maksymalne zniwelowanie strat, a w konsekwencji wysoka energooszczędność i wydajność tego typu urządzeń. Sprężarki pozwalają na ustawienie zakresu ciśnienia, a także automatyczne załączanie i wyłączanie zasilania. Kompresory śrubowe często stwarzają także możliwość zdalnego sterowania.

W sprzedaży dostępne są również modele o zmiennej wydajności. Umożliwiają one dostosowanie ilości podawanego powietrza – jest to niezwykle przydatne podczas produkcji, w której wysokie znaczenie ma możliwość dostarczania powietrza o zmiennym ciśnieniu. W zależności od potrzeb i miejsca ich zastosowania, sprężarki śrubowe mogą być wyposażone w dodatkowe wyciszenie, akcesoria do przenoszenia lub przewożenia, a także przystosowane do pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Kompresory są również wyposażane w zbiorniki o różnych pojemnościach, co ma znaczenie w przypadku długotrwałych prac.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu, używane jako sprzęty produkcyjne i kompresory w warsztatach. Sprawdzą się do pompowania kół, materaców, czyszczenia wybranych elementów sprężonym powietrzem czy wprawiania w ruch narzędzi pneumatycznych. Sprężarki są przydatne w takich sektorach przemysłu, jak działy spożywcze, maszynowe, petrochemiczne, metalurgiczne czy morskie.

Kompresory są również stosowane w budownictwie – służą tu do malowania ciśnieniowego czy tynkowania. Sprężarka bywa niezbędna również do zasilania takich urządzeń, jak pistolety pneumatyczne, klucze i szlifierki.

Wydajne kompresory olejowe będą niezbędne w różnego rodzaju warsztatach, gdzie obecność drobin oleju w powietrzu nie ma większego znaczenia. Nieco mniej efektywne modele bezolejowe będą odpowiednie w gabinetach dentystycznych, laboratoriach, przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, gdzie wymagane jest całkowicie czyste i wolne od obcych substancji powietrze.

źródło: Bogepolska.pl – separatory cyklonowe

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *