9 porad, jak bezpiecznie dojechać na wakacje

bezpiecznie wakacje

Wakacje to czas swobody i beztroski. Kiedy nadchodzi upragniony urlop, każdy marzy tylko o tym, by spakować walizki i jak najszybciej znaleźć się w miejscu, w którym czeka na niego błogi odpoczynek. Bardzo dużo osób decyduje się na samodzielną podróż samochodem. To komfortowe rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić sporo czasu. Jednak podróż samochodem wiąże się także z pewnymi obowiązkami, których nie należy zaniedbywać. Sprawdź 9 rzeczy, które pomogą Ci bezpiecznie dojechać na wakacje.

1. Zrób dokładny przegląd samochodu

Punktem pierwszym i obowiązkowym, jest dokładne sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się Twój samochód. Nie ma zmiłuj – jeśli udajesz się w daleką trasę, nie możesz pozwolić sobie na żadne niespodzianki. Raczej nikt, kto wybiera się na wakacje, nie marzy o długim postoju i kosztownej wizycie u mechanika w przypadku nagłej awarii. Dlatego co najmniej tydzień przed wyjazdem sprawdź, czy Twój układ hamulcowy działa tak, jak należy, czy w kołach jest wystarczająca ilość powietrza oraz, czy wszystkie żarówki emitują światło. Kontroli należy poddać również poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Koniecznie sprawdź, czy olej silnikowy nie wymaga wymiany, czy poziom płynu chłodniczego nie jest za niski oraz, czy w spryskiwaczach znajduje się  odpowiednia ilość płynu.  Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej zasięgnij opinii wykwalifikowanego mechanika – w przypadku długiej trasy, lepiej dmuchać na zimne.

jak bezpiecznie spędzić wakacje

 2. Sprawdź stan klimatyzacji

Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest sprawdzenie stanu klimatyzacji w samochodzie. Z racji tego, że w okresie letnim często zdarzają się wysokie temperatury, podróż bez sprawnej klimatyzacji jest naprawdę męcząca. Dokładny przegląd klimatyzacji powinien odbyć się w warsztacie lub serwisie samochodowym. Wtedy sprawdzony zostanie czynnik chłodzący oraz stan mechaniczny sprężarki. Kontroli poddane zostaną także filtry i przewody – w razie potrzeby filtry zostaną wymienione, a przewody odgrzybione. Wpłynie to na zwiększenie komfortu jazdy. Pamiętaj, że nawet podczas wielkich upałów nie należy nastawiać klimatyzacji na maksymalne chłodzenie, ponieważ może to wywołać szok termiczny organizmu lub objawy, takie jak ból gardła czy postrzał szyi.

3. Zaopatrz się w zapasowe żarówki

Tak, jak już wcześniej wspominaliśmy, należy skontrolować stan żarówek. Jednak ten element wyposażenia samochodu lubi się psuć nawet w najmniej oczekiwanych momentach. Wiadomo, rzeczy martwe są złośliwe, jednak trudno wytłumaczyć to policjantowi w czasie rutynowej kontroli. A za jazdę z przepalonymi żarówkami grozi nam odebranie dowodu rejestracyjnego pojazdu, jeśli nie jesteśmy w stanie wymienić tego elementu na miejscu. Dlatego koniecznie kup zapasowe żarówki, jeśli wybierasz się w długą podróż. Wtedy w razie awarii nie będziesz się stresować, tylko od razu je wymienisz. A jeśli nie spotka Cię żadna niespodzianka, wtedy poczekasz, aż obecne żarówki dokończą swój żywot.

gdzie bezpiecznie na wakacje

 4. Zatankuj do pełna i miej w zapasie zbiornik z paliwem

Z reguły żaden kierowca nie przejmuje się robieniem zapasów paliwa, ponieważ uznaje, że po drodze minie kilkadziesiąt stacji benzynowych, na których spokojnie zatankuje auto w razie potrzeby. To prawda – obecnie nie brakuje takich miejsc. Jednak różne rzeczy mogą się zdarzyć po drodze – stacja może mieć niespodziewaną awarię lub po prostu braknie Ci paliwa w miejscu, w którym akurat nie ma gdzie zatankować pojazdu. Dlatego wybierając się  w podróż, najlepiej uzupełnić cały bak paliwem, a dodatkowo dobrze jest mieć przy sobie zapasowe 2-3 litry benzyny. Wtedy prawdopodobieństwo, że utkniesz samochodem w szczerym polu, w środku nocy i zabraknie Ci paliwa, jest naprawdę znikome.

 5. Uzupełnij apteczkę i sprawdź, czy posiadasz obowiązkowe wyposażenie w samochodzie

Często bywa tak, że kierowca wozi ze sobą apteczkę, jednak nie zagląda do niej przez 2-3 lata  i nawet sam nie wie, co dokładnie się w niej znajduje. Trzeba uświadomić sobie, że choć  przepisy nie nakazują jej posiadania, bezwzględnie kładą nacisk na obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Trudno tego dokonać bez odpowiedniego wyposażenia. Posiadanie apteczki to przede wszystkim kwestia dbałości o bezpieczeństwo i możliwość reagowania w przypadku wypadków samochodowych.  W apteczce samochodowej powinny znaleźć się: bandaże, opaski elastyczne, plastry, woda utleniona, rękawiczki ochronne, chusta trójkątna, koc z folii termoizolacyjnej, środek dezynfekujący oraz nożyczki. Oprócz apteczki w samochodzie powinien znaleźć się również trójkąt ostrzegawczy, ostrzegający kierowców o awarii lub wypadku, za którego brak grozi kierującemu pojazdem nawet do 200 zł mandatu.

6. Zaktualizuj GPS

Mapy odeszły do lamusa, a każdy kierowca zapewne już docenił wygodę, płynąca z korzystania nawigacji GPS. Nie dość, że lektor mówi gdzie skręcić, to jeszcze wiesz ile czasu zajmie Ci dojechanie do celu. A to wszystko możesz osiągnąć bez sprawdzania tysięcy dróg na ogromnej mapie. Wystarczy, że wpiszesz adres punktu docelowego. Ale… No właśnie. Spora grupa kierowców zapomina, że GPS należy co jakiś czas aktualizować. Obecnie ciągle buduje się nowe drogi i autostrady, dlatego w ciągu kilku miesięcy trasy mogą stać się nieaktualne. Lepiej dowiedzieć się tego wcześniej, niż zawracać po przejechaniu kilkuset kilometrów.

jak bezpiecznie spędzić wakacje

7. Sprawdź przepisy drogowe obowiązujące w kraju, do którego jedziesz

Mówi się, że co kraj, to obyczaj.  A my powiemy Ci, że co kraj, to inne przepisy drogowe. Dlatego, jeśli cel Twojego wyjazdu nie znajduje się w Polsce, lepiej sprawdź, za co możesz dostać mandat za granicą. Pieniądze wydaje się o wiele lepiej na przyjemności niż na karę za to, że źle ruszyłeś ze skrzyżowania w USA, gdzie obowiązuje zasada pierwszeństwa lub, że zapomniałeś, że na Cyprze ruch, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, jest lewostronny. Dodatkowo każde państwo inaczej reguluje dopuszczalną ilość alkoholu we krwi kierowcy oraz inaczej karze za przekroczenie prędkości. Bycie Polakiem od mandatu Cię nie uchroni, dlatego miej umysł i oczy szeroko otwarte.

 8Jeśli podróżujesz z dzieckiem, zadbaj o jego bezpieczeństwo

Szczególną ostrożność powinieneś zachować, jeśli podróżujesz z dzieckiem. Po pierwsze dlatego, że w przeciwieństwo od dorosłych, nie jest ono w stanie samo rozpoznać zagrożenia. Po drugie dlatego, że w razie jakiegokolwiek wypadku doznane przez nie urazy będą o wiele cięższe, biorąc pod uwagę, jak delikatne i kruche jest ciało dziecka.

Jeśli Twoje dziecko mierzy poniżej 150 cm wzrostu, a jego waga nie przekracza 36 kg, musi obowiązkowo podróżować w foteliku. W przypadku, kiedy waży powyżej 36 kg, może być przypięte pasami bezpieczeństwa, jeśli osiągnęło 135 cm wzrostu. Za niedostosowanie się do tych przepisów, grozi Ci mandat.

9. Pamiętaj o wypoczynku i postojach w czasie jazdy

Ostatnią rzeczą, o której powinieneś pamiętać to odpoczynek przed planowaną podróżą oraz regularne postoje. Największym niebezpieczeństwem na drodze jest zmęczony kierowca, który zamiast patrzeć na drogę, drzemie nad kierownicą. Dlatego zapomnij o przedwczesnym wznoszeniu toastów za udany urlop na kilka godzin przed planowaną podróżą. Jeśli trasa jest bardzo długa i zajmie Ci kilka godzin, a tylko Ty będziesz prowadził, zaplanuj postój co 3-4 godziny, tak abyś mógł rozprostować nogi i napić się kawy. Lepiej dojechać na miejsce 3 godziny później, niż spędzić urlop w szpitalu.

Szykujesz się na urlop? Czeka Cię kilkugodzinna podróż za granicę lub na drugi koniec Polski? Koniecznie przeczytaj nasze rady, jak bezpiecznie dojechać do celu. Nie lekceważ ich – bezpieczeństwo Twoje i pasażerów jest najważniejsze. A jeśli szukasz zapasowych żarówek, elementów do klimatyzacji lub płynów eksploatacyjnych do swojego samochodu, serdecznie zapraszamy na Nocar.pl – u nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Sprawdź!

Źródło zdjęć: Nocar.pl, pexels.com

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

1 thought on “9 porad, jak bezpiecznie dojechać na wakacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *