Gwarancja jakości rodem ze Skandynawii. Certyfikat Nordic Ecolabel

Gwarancja jakości rodem ze Skandynawii. Certyfikat Nordic Ecolabel

Symbol białego łabędzia – kojarzy go każdy, kto choć raz skorzystał z ekoproduktów pochodzących ze Skandynawii. Nordic Swan Ecolabel to znak graficzny certyfikatu Nordic Ecolabel, przyznawanego w ponad sześćdziesięciu kategoriach dla rozmaitych produktów z branży chemii przemysłowej. Należą do nich m.in. środki czyszczące, dezynfekujące i pielęgnacyjne. Skąd wziął się ten certyfikat? Dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Krótki rys historyczny

Nordic Ecolabel (pol. Nordycka Etykieta Ekologiczna) to certyfikat przyznawany od 1989 roku przez Stowarzyszenie Ministrów Krajów Skandynawskich – Szwecji, Norwegii, Finlandii oraz Islandii. Od 1997 roku oznaczenie zaczęło trafiać również na produkty wytwarzanie w Danii. Celem utworzenia wspólnego systemu oznakowania była promocja zrównoważonej konsumpcji. Nordic Ecolabel przyznaje oceny kierując się cyklem życia produktów. Na pierwszym miejscu stawiane są kryteria ekologiczne, tzn. to czy dany produkt jest przyjazny dla środowiska – na etapie produkcji, jak również użytkowania i późniejszej utylizacji.

Zasady przyznawania certyfikatu

Przyznanie ekoznaku jest poprzedzone szczegółową analizą określonych cech produktu oraz procesu produkcyjnego, w trakcie którego wyrób powstaje. Za analizę tę odpowiada akredytowany, niezależny instytut badawczy. Do szczególnie istotnych kwestii, branych pod uwagę w kryteriach Nordic Swan, należą m.in.: stopień zużycia energii, aspekty klimatyczne, wykorzystanie wody, źródło surowców, zastosowane chemikalia, niebezpieczne ścieki, używane opakowania i generowane odpady – objaśnia ekspert firmy Active Brand, oferującej nowoczesne akcesoria i preparaty, służące czyszczeniu podłóg i powierzchni pionowych.

Przykłady produktów ze znakiem łabędzia

Produkty z certyfikatem Nordic Ecolabel znajdziemy również w Polsce. Wystarczy, że dobrze się rozejrzymy. Dysponuje nimi np. firma Active Brand, dystrybuująca na rodzimy rynek wyroby rodem ze Skandynawii. Doskonały przykład stanowią środki czyszczące i dezynfekujące renomowanej szwedzkiej marki Sanego AB, słynącej z przyjaznych środowisku zaawansowanych rozwiązań z branży chemii przemysłowej. Sięganie po produkty opatrzone znakiem białego łabędzia to dowód wyjątkowej roztropności – zarówno dla nas samych (zyskujemy bowiem produkt najwyższej jakości), jak i dla całej przyrody. Bądźmy świadomymi konsumentami i oglądajmy etykiety. Opłaci się to nam wszystkim.

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *