Na czym polega terapia szumów usznych?

Badanie słuchu

Szumy uszne to nieprzyjemna przypadłość, która polega na słyszeniu niechcianych hałasów. Mogą to być dźwięki w postaci szumu, ale również na przykład gwizdów, pisków, dzwonienia. Trzeba pamiętać, że te szumy to dźwięki, które nie posiadają zewnętrznego źródła – słyszy je tylko pacjent cierpiący na szumy uszne. Według szacunków można przyjąć, że aż co siódma osoba słyszy nieprzyjemne dźwięki. Na szczęście, szumy uszne można leczyć. Jakie są ich przyczyny oraz jak pozbyć się tej dolegliwości?

Przyczyny szumów usznych

Szumy uszne mogą wynikać z kilku przyczyn. Jedną z nich może być ubytek słuchu, który zostały spowodowany starzeniem się albo przebywaniem w hałasie. Zdarza się również, że osoba cierpiąca na szumy uszne słyszy je, ponieważ powodują je zburzenia neurologiczne. W takim przypadku praca neuronów słuchowego jest zaburzona. Dlatego badanie neurologiczne jest jednym z pierwszych badań przeprowadzanych w diagnostyce szumów usznych. Znając przyczynę zaburzeń słuchu, można dobrać odpowiednią metodę terapii.

Terapia szumów usznych

  • RTMS – stymulacja przezczaszkowa

Ten rodzaj terapii polega na poddawaniu pacjenta trzy razy w tygodniu na działanie dość głośnego dźwięku, generowanego przez specjalne urządzenie. Pacjent w tym czasie ma w uszach stopery, co chroni go przed ogłuszeniem przez hałas. Taka stymulacja dźwiękiem pomaga neuronom, które pracują w zaburzonym trybie, odbudować poprawne relacje. Ta metoda działa w przypadku, kiedy szumy uszne spowodowane są przez przyczyny neurologiczne. Oprócz zabiegów, audiolog zleca odpowiednie ćwiczenia fizyczne oraz dietę każdemu pacjentowi.

  • neuromodulacja akustyczna

Terapia neuromodulacją akustyczną przynosi dobre efekty, kiedy szumy uszne są wynikiem hiperaktywności włókien horyzontalnych kory słuchowej. Zazwyczaj tacy pacjenci doświadczają szumów na skutek wzmocnionej synchronizacji. Neuromodulacja akustyczna polega na słuchaniu przez pacjenta przez zalecony czas (ustalony przez lekarza indywidualnie, zazwyczaj około 1 godziny w ciągu dnia) specjalnego pliku dźwiękowego. Taki plik złożony jest z różnych odgłosów, takich jak: szumy, trzaski itp. Terapia może trwać kilka miesięcy.

  • adaptacja synaptyczna Arc

Niwelowanie szumów usznych metodą adaptacji synaptycznej Arc opiera się na słuchaniu każdego dnia odgłosów, które pobudzających synapsy w coraz mniejszym stopniu, co pomaga wyregulować ich aktywność. Tutaj czas słuchania w ciągu dnia wynosi około 9 godzin z przerwami. Adaptacja synaptyczna Arc pomaga wszystkim tym, którzy cierpią na szumy uszne z powodu ubytku słuchu. Taka sytuacja prowadzi do wzmożonej pracy synaps, które próbują wyrównać niedobór, pracując bardzo mocno generują nieprzyjemny pisk albo szum. Lekarz dodatkowo zaleca zestaw ćwiczeń oraz dobraną dietę.

  • trening muzyczny i memantyna

Memantyna jest lekiem, który może w znacznym stopniu wyleczyć szumy uszne, ale pod jednym warunkiem. Działa ona tylko w przypadku, kiedy do urazu słuchu doszło niedawno – podaje się ją maksymalnie po 4 dniach od wystąpienia urazu, który spowodował szumy. Uraz, który kwalifikuje się do zastosowania tego leku to uraz akustyczny, którego następstwem jest zniszczenie neuronów kory słuchowej. Jeśli uraz wystąpił wcześniej niż w okresie maksymalnie czterech dni, można zastosować terapię treningiem muzycznym. Taki trening muzyczny to nic innego jak gra na instrumencie muzycznym. Lekarz zleca odpowiednie ćwiczenia na instrumencie, a terapia trwa do sześciu miesięcy.

Źródło: StrefaSłuchu.pl – sklep z Aparatami słuchowymi.

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *