USG piersi – profilaktyka na co dzień

USG piersi – profilaktyka na co dzień

Badanie USG jest prostą i bezpieczną metodą diagnostyczną. Pozwala na wykrycie wielu schorzeń w krótkim czasie, dzięki czemu możliwe jest podjęcie natychmiastowych działań. Stosowane jest między innymi w przypadku kobiet w ciąży, do badania jamy brzusznej, a także piersi. Jest ono całkowicie bezpieczne, dlatego może być wykonywane tak często, jak jest to konieczne. Umożliwia też szybkie wykrycie zmian nowotworowych – na przykład w piersiach.

Czym jest badanie USG

Jest to szybka, nieinwazyjna i bezpieczna forma diagnostyki. Może być stosowana zarówno u kobiet w ciąży, osób starszych, jak i dzieci. Dzięki temu, że nie wykorzystuje promieniowania, a jedynie fale ultradźwiękowe, może być wykonywane tak często, jak jest to konieczne. Inną jego zaletą jest czas trwania. Zwykle zajmuje ono zaledwie około 15 minut. W tym czasie lekarz na bieżąco może obserwować ewentualne zmiany, do jakich doszło w organizmie pacjenta czy pacjentki. Po zakończeniu diagnostyki może podjąć błyskawiczną decyzję co do dalszego postępowania – czy zlecić kolejne badania, czy może skierować osobę diagnozowaną  do lekarza specjalisty. Ponadto po wykonanym badaniu pacjent może od razu wrócić do swoich zadań, bez konieczności jego hospitalizacji.

Badanie USG piersi jest stosowane, gdy kobieta:

 • należy do grupy obciążonej wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi
 • jest z grupy umiarkowanego ryzyka rozwoju raka piersi, powodem może być obciążenie rodzinne lub wcześniej stwierdzone zmiany w piersiach
 • ma mniej niż 35 lat, a jej piersi charakteryzują się utkaniem gruczołowym
 • posiada implanty silikonowe uniemożliwiające uwidocznienie tkanki piersi w badaniu mammograficznym
 • jest w ciąży lub ze względów medycznych nie powinna mieć kontaktu z promieniowaniem wykorzystywanym przy mammografii

USG jako profilaktyka raka piersi

Badanie ultrasonograficzne jest istotnym elementem profilaktyki raka piersi u kobiet przed czterdziestym rokiem życia. Pozwala na wykrywanie łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych. Jest ono również zalecane u starszych kobiet. USG piersi ma wiele zalet, między innymi: nieinwazyjność oraz bezpieczeństwo. I dlatego, w przeciwieństwie do mammografii, może być ono przeprowadzane znacznie częściej. Jest też precyzyjne, ponieważ pozwala na wykrywanie niewielkich zmian, to jest wielkości nawet 5 milimetrów. Ponadto USG piersi umożliwia nie tylko wykrywanie zmian nowotworowych, ale także na przykład mastopatię, która występuje zwłaszcza u kobiet młodych.

Kiedy wykonywać USG piersi

Najlepiej robić je regularnie, w ramach profilaktyki. Częsta kontrola pozwala na wykrycie wielu zmian już we wczesnym ich stadium, co pozwala na podjęcie szybkiego i skutecznego leczenia. Ale są też objawy i czynniki, które powinny stanowić ostrzeżenie i być sygnałem do przeprowadzenia takiego badania. Są nimi w szczególności:

 • ból piersi
 • zmiana w piersi wyczuwalna przez dotyk
 • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej
 • badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych
 • występowanie raka sutka w wywiadzie rodzinnym
 • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej

USG jest zalecane zwłaszcza kobietom młodym. Wynika to z budowy ich piersi. Posiadają one bardzo gęstą tkankę gruczołową. W takim środowisku ultradźwięki pozwalają na lepsze wykrywanie zmian, niż promieniowanie wykorzystywane przez mammograf. Badanie można wykonywać w dowolnym czasie, ale zalecane jest, by robić to na początku cyklu, tuż po menstruacji. W tym okresie w piersiach jest mniej wody, a dzięki temu obraz badania jest bardziej precyzyjny. Regularne badania USG piersi pozwalają na wykrycie w nich nawet najmniejszych guzków.

Jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować

Po wejściu do gabinetu należy rozebrać się od pasa w górę. Następnie rozpoczyna się badanie, każdej piersi osobno. Lekarz przykłada pokrytą żelem głowicę do skóry i po chwili na ekranie urządzenia wyświetlany jest obraz. Od razu widać, czy w organizmie doszło do zmian i czy nie ma powodu do niepokoju. Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej, dzięki czemu pacjentka czuje się bardziej komfortowo. Po około 15 minutach diagnostyka kończy się i można wrócić do codziennych czynności.

Dzięki temu, że badanie jest proste, szybkie i nieinwazyjne, warto wykonywać jest nawet kilka razy w roku. Należy też pamiętać o regularnym samobadaniu oraz profilaktycznej mammografii.

Źródło: GabinetUSG.com.pl

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *