W jakim celu wykonuje się fluoryzację zębów?

fluoryzacja-zebow

Fluor jest bardzo ważnym pierwiastkiem wzmacniającym szkliwo naszych zębów. Uodparnia je również na działanie szkodliwych bakterii. Codzienna dawka fluoru dostarczana jest z wodą, żywnością oraz środkami higieny ustnej. U niektórych osób jednak jest to niewystarczające i potrzebują oni dodatkowej fluoryzacji zębów, która polega na pokryciu ich żelem lub lakierem zawierającym wysokie stężenie fluoru.

Dzięki fluorowi zęby są dużo bardziej odporne na demineralizację. Minerał ten utrzymuje się na zębach znacznie dłużej niż podczas zwyczajnego mycia zębów. Ten z lakieru po zaschnięciu utrzymuje się na zębach przez kilkanaście godzin i jest stopniowo uwalniany. Tymczasem fluor z pasty do zębów pozostaje tylko w momencie mycia i kilka chwil po jego zakończeniu, dlatego jego podaż jest często zbyt krótka, by móc odczuć jego działanie.

Na czym polega fluoryzacja?

Fluoryzacja zębów polega na pokrywaniu powierzchni zębów lakierem o wysokiej zawartości fluoru ( od 0,1 do nawet 6%). Przed zabiegiem zęby powinny zostać wyczyszczone skalingiem i piaskowaniem. Można również oczyścić zęby za pomocą mechanicznej szczoteczki, jednak jest to mniej skuteczne niż piaskowanie. Fluoryzacja jest zabiegiem bezbolesnym. Trwa około 5-10 minut, w czasie których lakier twardnieje i tworzy na zębach przezroczystą błonę. Po zakończeniu zabiegu nie można ani jeść, ani pić przez co najmniej godzinę. Nie poleca się również szczotkować zębów w tym dniu.

Kto powinien poddać się fluoryzacji?

Zabieg fluoryzacji można wykonać już u małych dzieci, gdy pojawiają się pierwsze mleczne zęby. Lakier stosowany u dzieci jest bezpieczny i nie powoduje żadnych skutków ubocznych po połknięciu. Dodatkowo ma lekko żółte zabarwienie, dzięki czemu łatwo kontrolować ile już go nałożono. Lakier stosowany u dorosłych jest bezbarwny, dzięki czemu nie pozostawia nieestetycznego efektu żółtych zębów.

Poleca się wykonywać lakierowanie zębów u dzieci raz na trzy miesiące. U dorosłych natomiast może być przeprowadzane raz na pół roku.

Głównymi wskazaniami do fluoryzacji zębów jest:

  • Remineralizacja ognisk próchnicy początkowej.
  • Zapobiegnięcie próchnicy wtórnej koło wypełnień i uzupełnień protetycznych.
  • Zmniejszenie nadwrażliwości szyjek zębowych.
  • Zapobiegnięcie próchnicy w leczeniu ortodontycznym.
  • Remineralizacja szkliwa.

Zabieg fluoryzacji wykonuje się tylko na zdrowych zębach, które są oczyszczone z płytki i kamienia. Warto jednak nadmienić, że lakierowanie zębów chroni przed próchnicą, ale jej nie leczy.

Różnica miedzy lakierowaniem a lakowaniem

Lakierowanie i lakowanie mają podobne do siebie nazwy, a także służą temu samemu celowi: zapobiegnięciu próchnicy zanim zaatakuje ona zęby. Lakierowanie zębów polega przede wszystkim na dostarczeniu zębom fluoru. Lakowanie ma natomiast na celu uszczelnienie bruzd zębowych, w których w przyszłości mogłaby się rozwinąć próchnica za pomocą specjalnego laku. Jest to specjalna warstwa, która chroni zęby przed bakteriami próchnicowymi. Lakowanie przeprowadza się tylko na zębach, świeżo wyrżniętych, czyli przede wszystkim u dzieci lub na zębach mądrości u dorosłych. Lakuje się zęby posiadające powierzchnie żujące, czyli trzonowe i przedtrzonowe, które muszą być całkowicie zdrowe. Lakierowanie natomiast nie wymaga żadnych ograniczeń odnośnie wyrżnięcia zębów i wykonuje się je na wszystkich zębach, które przed zabiegiem należy tylko dobrze oczyścić skalingiem i piaskowaniem. Dzięki temu zabieg lakierowania będzie optymalny.

Źródło: Bianco.eu.com – Klinika stomatologiczna

Rate this post

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *