Jak wygląda zabieg liposukcji?

liposukcja

Liposukcja jest zabiegiem odsysania tłuszczu. Tłuszcz można odsysać z różnych części ciała – bioder, brzucha, ud, policzków, podbródka, kostek, łydek czy karku. Celem wykonywania liposukcji jest redukcja liczby komórek tłuszczowych. Jednak nie zawsze jest to wystarczające. W przypadku znacznej otyłości konieczna jest niekiedy lipektomia, a więc usunięcie nadmiaru rozciągniętej skóry oraz pozostałości tkanki tłuszczowej.

Liposukcja – krótka charakterystyka

Wiele osób uważa liposukcję za rozwiązanie idealne. Kusząca jest wizja płaskiego brzucha czy szczupłych ud bez konieczności głodzenia się czy ćwiczenia na siłowni. Poza tym dieta i gimnastyka powoduje jedynie obkurczanie się komórek tłuszczowych, a liposukcja znacznie redukuje ich liczbę.

Liposukcja to zabieg, który może całkiem odmienić życie człowieka. Trzeba jednak przestrzegać odpowiedniej diety oraz regularnie ćwiczyć. Wprawdzie usunięte komórki tłuszczowe nie odrodzą się, ale te, które pozostały również mogą się rozwinąć i zająć miejsce starych komórek tłuszczowych. Poza tym prowadzić to może do deformacji sylwetki.

Dla kogo jest liposukcja?

Aby podejść do zabiegu odsysania tłuszczu należy cieszyć się doskonałym zdrowiem. Operacji tej nie wykonuje się u osób chorych na cukrzycę czy inne choroby przewlekłe. Inne przeciwwskazania do wykonania zabiegu to m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi, schorzenia nerek, choroby skórne, zaburzenia psychiczne itd. Liposukcji nie wykonuje się poza tym u nałogowych palaczy. Dodatkowo zawsze należy wykonać odpowiednie badania: morfologię, OB, kreatyninę, glukozę, badanie moczu. Konieczne jest też szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Czy liposukcja niesie ze sobą ryzyko?

Decydując się na niezwykle skuteczny zabieg liposukcji, musimy być świadomi, że może on nieść za sobą ryzyko powikłań. Małe nacięcie skóry utrudnia dokładne obserwowanie danego miejsca. Jeśli usunięta zostanie za duża ilość tkanki tłuszczowej, a wraz z nią krwi, może dojść do bardzo groźnego wstrząsu. Jeszcze innym zagrożeniem jest zator tłuszczowy.

Liposukcja krok po kroku

Przez zabiegiem lekarz maluje na ciele pacjenta mapę miejsc, z których należy odessać tłuszcz. Całość trwa od pół do dwóch godzin. Zabieg wykonuje się w pełnej narkozie bądź w znieczuleniu miejscowym. Czasami tkankę tłuszczową rozbija się ultradźwiękami, aby nieco ją rozmiękczyć. Przeciwnicy tej metody ostrzegają jednak, że w ten sposób można na stałe uszkodzić skórę.

Sam zabieg liposukcji zaczyna się od wykonania na skórze, w mało widocznym miejscu np. w fałdzie skóry pod pośladkami nacięcia (w pobliżu warstwy tłuszczu). Przez powstały w ten sposób otwór wprowadza się kilka razy, za każdym razem pod innym kątem, specjalną igłę-rurkę o tępym zakończeniu. Współdziała ona z urządzeniem odsysającym, które działa na zasadzie podobnej jak odkurzacz. Takie czynności wykonuje się w każdym miejscu na ciele, które zostało wcześniej wyznaczone. Potem na przeciętej skórze zakładane są szwy lub specjalne klamerki. Czasami konieczne są też opatrunki uciskowe, które zapobiegają krwawieniom i siniakom.

Źródło: Klinika Krajewski – Medycyna estetyczna

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *