Czy zabieg implantacji wiąże się z ryzykiem? Co jeśli zakończy się niepowodzeniem?

Czy zabieg implantacji wiaze sie z ryzykiem Co jesli zakonczy sie niepowodzeniem

Choć implanty w stomatologii stosuje się już od dziesięcioleci, wiele osób wciąż waha się przed podjęciem decyzji o zabiegu. Implantacja to najlepszy sposób, by wypełnić braki zębowe, osiągając przy tym najlepsze efekty funkcjonalne i estetyczne. Zamocowane na implantach korony trudno jest odróżnić od naturalnych zębów. Profesjonalnie wykonany zabieg jest bezbolesny (odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub pełnej narkozie) i bezpieczny. Jak wygląda sama wizyta lekarska i czy wszczepienie implantu wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem?

Jak wygląda zabieg implantacji?

Zabieg polega na wywierceniu w kości otworu na tytanową śrubę pełniącą rolę korzenia zęba. To właśnie śruba wszczepiana jest w kość, a zrastając się z nią tworzy podstawę dla zbudowania korony zęba, która dobierana jest w sposób indywidualny dla każdego pacjenta, aby dopasować ją do pozostałych zębów. Zabieg może być wykonany praktycznie u każdego, kto posiada ubytki w uzębieniu. Przeciwwskazaniem jest m.in. wiek poniżej 16 lat, nieleczone choroby przyzębia oraz urazy w jamie ustnej pacjenta. Ostateczna decyzja dotycząca kwalifikacji do zabiegu zawsze należy do lekarza.

Zalety implantów stomatologicznych

Jeden z najważniejszych atutów leczenia ubytków poprzez implanty jest idealne dopasowanie mocowanych na nich koron protetycznych do estetyki naszego uśmiechu, a także: brak wyczuwalnej różnicy między zębem naturalnym a wszczepionym, krótki czas leczenia oraz brak konieczności stosowania protezy zębowej. Dla pacjentów bardzo istotne jest to, że przy zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej oraz zastosowaniu się do zaleceń kliniki, w której wykonany został zabieg, raz wszczepiony implant może posłużyć do końca życia.

Możliwe powikłania po zabiegu implantacji

Oczywistym jest, że każdy zabieg może wiązać się z wystąpieniem powikłań, o których powinniśmy zostać szczegółowo poinformowani przez personel medyczny. Najczęściej występujące powikłania to opuchlizna twarzy, silny ból po ustąpieniu znieczulenia, stan zapalny w jamie ustnej, ból gardła, ogólne osłabienie, sączenie się krwi oraz powiększenie węzłów chłonnych. Możliwe jest również uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego, które występuje niezwykle rzadko. Pamiętajmy jednak, że zabieg wykonany w profesjonalnej klinice, która używa najwyższej jakości materiałów, jest bezpieczny, a ryzyko wystąpienia komplikacji jest niezwykle niskie. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego lekarza, który posiada kompleksową wiedzę oraz doświadczenie.

Przyczyny niepowodzenia zabiegu

Niepowodzenie zabiegu występuje bardzo rzadko. W przypadku renomowanej kliniki ryzyko powikłań jest naprawdę znikome. Warto jednak wiedzieć, że może zdarzyć się tak, że implant nie zintegruje się w kością. Po kilku lub kilkunastu dniach pacjent odczuwa sporą bolesność, a miejsce, w które wszczepiony został implant jest mocno zaczerwienione, a nawet ropieje. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, w którym pacjent nie dbał właściwie o higienę jamy ustnej, nie przyjmował przepisanego antybiotyku bądź też sam zabieg został przeprowadzony w sposób niewłaściwy. Możliwe jest również późniejsze wykrycie niezintegrowania śruby z kością. W takiej sytuacji niestety istnieje ryzyko, że implant będziemy musieli usunąć. Miejsce po tytanowej śrubie musi się zagoić, jednak nie stanowi to przeciwwskazania do ponownej implantacji. Należy jednak wiedzieć, że implanty renomowanych producentów posiadają gwarancję. W takiej sytuacji specjalista ponowi leczenie, a implant zostanie wymieniony na nowy zupełnie bezpłatnie. Pamiętajmy, że używanie najwyższej klasy materiałów połączone z doświadczeniem oraz wiedzą implantologa to warunek zabiegu, który przyniesie spodziewane efekty.

Podsumowanie

Powikłania po wszczepieniu implantów pojawiają się bardzo rzadko. Dla zachowania bezpieczeństwa zabiegu, warto wybrać renomowany gabinet dentystyczny. Prawidłowo zaplanowane leczenie, pełne dopasowanie do anatomii konkretnego pacjenta oraz profesjonalnie wykonany zabieg to długoletnia gwarancja pięknego i zdrowego uśmiechu.

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *