Znaczenie badań USG piersi

Znaczenie badań USG piersi

Rak piersi obejmuje aż 19% wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet. Niestety, prawie połowa pacjentek cierpiących na ten nowotwór umiera. Przyczyną tak słabej uleczalności jest późna wykrywalność raka piersi, który przez lata rozwija się niezauważony. Zapobiec może temu regularna diagnostyka, a przede wszystkim badania USG piersi.

Badania USG piersi powinny przeprowadzać regularnie wszystkie kobiety, które ukończyły 30 lat. Jest to badanie całkowicie bezbolesne, stanowiące jeden z bardzo ważnych elementów profilaktyki raka piersi.

Badanie USG przeprowadzane jest za pomocą ultradźwięków. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać i możesz je wykonać w każdym dniu cyklu miesiączkowego. Powinno jednak być poprzedzone wywiadem lekarskim, na który należy przynieść wyniki poprzednich badań USG i mammografii.

Kto powinien zgłosić się na badanie USG piersi?

Każda kobieta powinna raz na jakiś czas przeprowadzać badania piersi w ramach profilaktyki. Są jednak wskazania, które powinny dodatkowo wzmóc naszą czujność:

Jeśli cierpimy na bóle piersi albo wyczuwamy przez dotyk zmiany w obrębie piersi, powinnyśmy natychmiast zgłosić się do lekarza, celem przeprowadzenia badania USG. Sygnałem alarmowym jest również wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej – wyjaśnia pracownik z wyjaśnia specjalista z gabinetu Sofimed w Krakowie.

Rak piersi często jest chorobą dziedziczną w linii babka-matka-córka, dlatego szczególnie ostrożne powinny być kobiety, u których w rodzinie wystąpił nowotwór piersi.

Przebieg badania

Przed badaniem przeprowadza się wywiad z lekarzem. W czasie wywiadu zostaniesz poproszona o odpowiedzi na następujące pytania:

  • w jakim jesteś wieku,
  • kiedy miałaś ostatnią miesiączkę,
  • czy karmiłaś,
  • czy rodziłaś,
  • czy stosujesz leki hormonalne,
  • czy ktoś w rodzinie chorował na raka piersi, jajnika lub prostaty,
  • czy robiłaś już badania piersi – jeżeli tak, musisz mieć przy sobie ich wyniki.

Badanie przeprowadza się na specjalnej leżance. Kładziesz się na niej bez stanika, lekarz smaruje twoje piersi żelem, po czym przesuwa po nich głowicą ultrasonografu – z dołu do góry, z góry do dołu oraz na boki. Bada nie tylko piersi, ale także węzły chłonne w dołach pachowych, aby sprawdzić czy nie są powiększone.

Badanie USG piersi pozwala wykryć zmiany w wielkości od pięciu milimetrów. Umożliwia również odróżnienie guzów nowotworowych od torbieli. Jeżeli lekarz będzie miał obawy albo w trakcie badania zauważy coś niepokojącego, może zlecić dodatkowo mammografię, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *