Azot jest gazem, który otacza nas zewsząd, stanowi bowiem bardzo duży procent atmosfery ziemskiej. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak generatory azotu wytwarzające go ze sprężonego powietrza atmosferycznego, może być wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu i znacznie ułatwiać nasze codzienne życie. Jakie są główne zastosowania azotu?
Azot w przemyśle żywnościowym – pakowanie w atmosferze zmodyfikowanej
Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu, które wykorzystują azot jest produkcja żywności. Jest on niezbędny do tworzenia metody MAP, czyli specjalnego procesu pakowania żywności z wykorzystaniem azotu. Polega ona na wytworzeniu wokół produktu specjalnej mieszaniny gazowej, która umożliwia znaczne przedłużenie terminu jego zdatności do spożycia. Azot pozwala na utrwalenie żywności bez zmieniania jej wartości odżywczych ani smakowych. Żywność chroniona jest jednocześnie przed działaniem procesów chemicznych oraz wpływem drożdży, pleśni czy bakterii. Metoda MAP wykorzystywana jest w przemyśle piekarniczym, mięsnym, rybnym czy przetwórstwa warzyw i owoców.
Azot w przemyśle medycznym
Generatory azotu pozwalają na jego szerokie wykorzystanie w przemyśle medycznym. Gaz ten używany jest w dużej mierze jako czynnik chłodzący. Dzięki swojej obojętności chemicznej azot pełni w laboratoriach medycznych funkcję gazu osłonowego, który nie dopuszcza do tlenu do łatwo utleniających się substancji. Azot wykorzystywany jest w procesach kriogenicznych do przechowywania komórek i tkanek w niskich temperaturach. Podtlenek azotu (N2O) znany jest powszechnie jako gaz rozweselający, który stosuje się w krioterapiach, ale także w anestezjologii oraz stomatologii.
Pozostałe gałęzie przemysłu wykorzystujące azot
Za pomocą metody Habera i Bosha z azotu wytwarzany jest amoniak, który ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym (jest między innymi składnikiem niektórych farb do włosów) oraz spożywczym. W elektronice azot wykorzystywany jest do płukania komór reaktorów. W przemyśle metalurgicznym służy do ochrony metali podczas ich obróbek w wysokotemperaturowych piecach. Często stosowane jest także tak zwane azotowanie metali.
Warto również wymienić zastosowanie przeciwpożarowe azotu w przemyśle górniczym. Rafinerie i zakłady petrochemiczne również wykorzystują ten gaz w celu osłonowania, usuwania tlenu i wilgoci. Jako gaz nośny azot stosowany jest także w produkcji półprzewodników.
Jakie są możliwości uzyskiwania i przechowywania azotu w przemyśle?
Zakłady przemysłowe, które wykorzystują azot mają kilka możliwości jego wytwarzania. Można kupować ciekły azot w małych zbiornikach lub butlach pod wysokim ciśnieniem. Nie są to jednak zastosowania praktyczne ani szczególnie bezpieczne ze względu na jego wysokie ciśnienie. Właśnie dlatego jednym z najpopularniejszych w ostatnim czasie rozwiązań są generatory azotu, które pozwalają przedsiębiorcom na tworzenie taniego azotu w dokładnie takiej ilości, jaka jest im potrzebna.
Jak widać azot jest gazem stosowanym w wielu gałęziach przemysłu – od piekarniczego przez elektroniczny aż po medyczny. Dzięki nowoczesnym metodom jego pozyskiwania możliwe jest wykorzystywanie azotu w nowoczesnych metodach przechowywania żywności czy prowadzenia niezwykle istotnych badań z dziedziny medycyny i innych dyscyplin naukowych.