Koniec z brudną szybą w kominku

Coraz chłodniejsze wieczory to ewidentna oznaka zbliżającej się wielkimi krokami jesieni. Już niebawem rozpoczniemy zatem sezon palenia w kominku. Relaks, odprężenie, przyjemna atmosfera… i jednocześnie problem w postaci brudnej szyby, którą przed każdym ponownym rozpaleniem musimy czyścić – znają to wszyscy posiadacze kominków. Co zatem zrobić?

Własny kominek to bez wątpienia fantastyczna sprawa. Co więcej, możliwość jego montażu to dla wielu osób jeden z argumentów przemawiających za wyborem domu, a nie mieszkania.

Łatwo sobie bowiem wyobrazić te wszystkie chłodne jesienne i zimowe wieczory, które uprzyjemnia nam trzask palącego się drewna oraz ciepło rozlewające się po całym pomieszczeniu. A my z kubkiem herbaty delektujemy się tą wspaniałą atmosferą…

Problem na ogół pojawia się jednak już na drugi dzień. Zna go niemal każdy właściciel kominka. Mowa rzecz jasna o brudnej szybie, którą przed ponownym rozpaleniem trzeba dokładnie wyczyścić.

– Przyczyną takiego stanu rzeczy w większości wypadków jest niedrożny ciąg kominowy. Spaliny, zamiast wydostawać się na zewnątrz, częściowo osadzają się na drzwiczkach w postaci sadzy. A im dłużej zwlekamy z jej usunięciem, tym trudniej później tego dokonać – mówi Karol Matejczuk z firmy Polmar.

Konieczność zakupu specjalistycznych preparatów, brudne ręce oraz poświęcony czas – to wszystko może wręcz po pewnym czasie zniechęcać do korzystania z kominka.

Jeszcze przed nadejściem jesieni warto więc pomyśleć o rozwiązaniu, które wyeliminuje zarówno źródło problemu, jak i jego konsekwencje.

– Tu z pomocą może przyjść regulator ciągu kominowego, który uniezależnia proces spalania od zewnętrznych warunków atmosferycznych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Polmar, producenta regulatorów Smartflow.

I dodaje: Odpowiedni przepływ powietrza sprawia, że komin nagrzewa się równomiernie na całej swojej długości. Co więcej, wyeliminowany również zostaje efekt cofania się spalin i osadzania się ich na szybie.

Czyste drzwiczki w kominku to jednak nie wszystko. Regulator bowiem poprawiając ciąg w istotny sposób podnosi również efektywność spalania, co pozwala na istotne zmniejszenie ilości zużywanego opału.

Jak pokazały liczne badania, w przypadku palenia drewnem oszczędności wynikające z montażu urządzenia sięgają nawet ponad 40%. W praktyce więc jego zakup zwraca się już po pierwszym sezonie.

Co ważne, konstrukcja regulatora Smartflow sprawia, że znajduje on zastosowanie także przy standardowych przewodach kominowych połączonych z kotłami grzewczymi, zwiększającym tym samym sprawność całej instalacji grzewczej.

– Mamy więc w tym wypadku do czynienia z uniwersalnym rozwiązaniem, które nie tylko pozwala wyeliminować problem brudnej szyby kominkowej, ale i zmniejszyć ilość paliwa potrzebnego do ogrzania naszego domu – dodaje na koniec ekspert firmy Polmar.

ubrania medyczne

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl