Młotek Schmidta – czym się charakteryzuje?

Młotek Schmidta

Młotek Schmidta ma długi rodowód, lecz mimo upływu czasu używa się go z taką samą skutecznością, jak dawniej. Wszystko to dlatego, że mamy do czynienia z niezawodnym sprzętem, który precyzyjnie określa poziom twardości betonu. Dowiedzmy się, jak dokładnie działa, jak może pomóc?

Młotek Schmidta – niestraszny mu upływ czasu

Określenie tego, jak bardzo twardy jest beton, wymaga zastosowania niezawodnych metod, czyli takich, które wskażą precyzyjne, zgodne z prawdą, wyniki. Wraz z rozwojem technologii powstają to coraz bardziej zaawansowane sposoby, żeby badać beton, dzięki czemu jesteśmy w stanie ocenić kondycję różnych konstrukcji. Z drugiej strony, istnieją metody badawcze, którym niestraszny upływ czasu, bo ciągle spełniają swoje zadanie jak najlepiej. Taki właśnie jest młotek Schmidta, bo choć powstały dawno temu – w 1948 roku, wynaleziony przez Ernsta Schmidta – radzi sobie doskonale, co zaraz udowodnimy.

Młotek Schmidta – jaka jest jego specyfikacja?

Młotek Schmidta, który ma też inne nazwy – sklerometr, młotek wahadłowy czy młotek wahadłowy Schmidta – zmienił całkowicie sposób, w jaki określa się najważniejsze parametry betonu, a więc jego twardość oraz wytrzymałość na ściskanie. Młotek Schmidta zapewnia dostęp do miarodajnych i w pełni wiarygodnych wyników, które otrzymujemy bardzo szybko. Nieprzypadkowo jest on wykorzystywany w ogromnej liczbie obszarów. Jest łatwy w obsłudze, nie ma problemu z jego transportem, więc można go ze sobą zabrać na badania w różnych miejscach. Waży tylko około jednego kilograma, dlatego też korzystanie z niego nie sprawia żadnych trudności. W badania nie trzeba wkładać żadnej siły. Ale mimo tej lekkości, wykonany jest z solidnych, wysokiej jakości materiałów, a więc odporny jest na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Młotek Schmidta – jak działa? Jak wykonuje pomiary?

Jak już wiadomo, młotek Schmidta pozwala określić kluczowe parametry betonu, lecz powstaje pytanie, jak się o tym dowiadujemy? Jak to wskazuje? Kluczowa jest ocena tego, jak ulega zmianie energia bijaka, który odskakuje względem analizowanej powierzchni. To właśnie ten mechanizm pozwala ocenić, jak mocne jest to odbicie. Zakres jest dość duży i wynosi od 10 do 70 N/mm2. Zapewniony jest łatwy odczyt, bezpośrednio ze skali. Mogą wytworzyć różną energię uderzenia. Typ N robi to na poziomie 2.207 Nm, co pozwala na badania elementów o grubości powyżej 100 mm. Kolejny typ – L – ma trochę mniejszą, zredukowaną odpowiednią siłę uderzenia – 0.735 Nm, dzięki czemu świetnie sprawdza się do badania elementów cienkościennych, poniżej 100 mm. Są one drobne, jak również wrażliwe na uderzenia.

Młotek Schmidta – niezbędny nie tylko w budownictwie

Młotek Schmidta jest szczególnie chętnie wykorzystywany w budownictwie, gdyż pozwala na dokładny pomiar twardości betonu. Nie tylko jednak w tym obszarze pomaga. Ciekawym przykładem jego zastosowania jest możliwość odnajdywania punktów w powierzchniach, w których istnieje ryzyko, że poziom jakości betonu jest niski. To pozwala odpowiednio wcześnie wykryć te mankamenty i zareagować, zabezpieczając ten obszar. Możemy też go zmodyfikować wedle potrzeb i uznania. Młotek Schmidta jest też nieoceniony w wykrywaniu składu chemicznego i fizycznego w obszarze petrologii. Dostępne są młotki analogowe, proste w budowie, efektywne, bez nowoczesnych funkcji, jak elektroniczne, niezwykle komfortowe w użytkowaniu, bo dane wyświetlane są cyfrowe. Dzięki temu, że łatwo je odczytać praca przebiega sprawniej.

Nie ma wątpliwości, że młotek Schmidta to nieoceniona pomoc dla każdego, kto musi ocenić, jak bardzo wytrzymały jest beton. Zapewnia to wysoką jakość wielu różnych konstrukcji, jak również – co jest zdecydowanie najważniejsze – podnosi poziom bezpieczeństwa różnych konstrukcji.

Materiał sponsorowany.

Oceń post

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *