Konstrukcja kabin sanitarnych

Konstrukcja kabin sanitarnych

Zadaniem kabin sanitarnych jest wydzielenie prywatnej przestrzeni w toaletach publicznych czy chociażby przy basenach. Aby należycie spełnić to zadanie, zarówno kabiny WC, jak i kabiny natryskowe powinny cechować się wytrzymałością na działanie rozmaitych czynników, uwarunkowaną odpowiednią konstrukcją i właściwie dobranymi materiałami wykonania. Więcej na ten temat przeczytać można w poniższym artykule.

Za zasadniczą różnicę pomiędzy dwoma rodzajami kabin sanitarnych uznaje się obecność drzwi w przypadku kabin WC, podczas gdy stanowiska prysznicowe zostaną w tym samym miejscu wyposażone w zasłonkę – choć i tutaj zastosować da się drzwi, co niekiedy się zdarza. Najczęściej spotykane rodzaje zamknięcia drzwi kabin sanitarnych dzielą się na zawiasowe, zamkowe i połączenie obu typów, czyli zamknięcie zamkowo-zawiasowe.

Ścianki systemowe

Najważniejszym obok drzwi elementem konstrukcji są ścianki systemowe. Jeśli ich długość nie przekracza jednego metra, z powodzeniem można wykorzystać najprostszy układ, przypominający literę „I”. Dodatkowa ścianka usztywniająca całość i profil wieńczący wzmacniają od czoła ścianki rozdzielające, kiedy mają więcej niż metr długości. Taki układ z kolei przypomina literę „T”. Jeszcze jedna ścianka stosowana jest zwłaszcza w przypadku kabin prysznicowych, przed którymi zachodzi potrzeba wydzielenia przestrzeni na przebieralnię w postaci przedsionka do natrysku. Wielu producentów, jak na przykład firma Sanipol, oferuje w takim przypadku ścianki zintegrowane z ławką lub półką.

Zarówno ścianki, jak i drzwi montuje się zazwyczaj z użyciem profili aluminiowych, które mogą być anodowane neutralnie albo w wybranym odcieniu palety RAL. Okucia natomiast bywają wykonane ze stali nierdzewnej, w wariancie z ocynkowanym stalowym rdzeniem w otulinie z tworzywa sztucznego, bądź z aluminium, które zapewnia jednocześnie lekkość i trwałość całej konstrukcji.

Materiały

Skoro zaś jesteśmy przy materiałach, warto nadmienić, że drzwi i ścianki, które powinna cechować odporność na uszkodzenia mechaniczne i intensywną eksploatację, mogą być zrobione z płyt wiórowych P2, płyt kompaktowych HLP lub też wielowarstwowych HPL-PR o rdzeniu z twardej pianki poliuretanowej. Pierwszy wariant wykorzystywany jest zwykle tam, gdzie kabina nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą. W przypadku stale wilgotnych kabin natryskowych lepiej sprawdzą się płyty z wysokociśnieniowego laminatu HPL, odporne nie tylko na wodę, ale również na działanie środków chemicznych (np. używanych do mycia detergentów), a w niektórych modelach w dodatku trudnopalne.

Kabiny dla dzieci

Klasyczna wysokość zabudowy kabin sanitarnych wynosi około dwóch metrów, przy 15-centymetrowym prześwicie od posadzki. Inaczej jest oczywiście w przypadku kabin przeznaczonych dla szkół i przedszkoli, dostosowanych do potrzeb dzieci w różnym wieku. Specjalne zawiasy i uszczelki antyuciskowe zwiększają dodatkowo bezpieczeństwo małych użytkowników kabin, uniemożliwiając przytrzaśnięcie palców, a żywe kolory zarówno ścianek, drzwi, jak i okuć wpasowują się w gusta przedstawicieli tej grupy wiekowej.

5/5 - (1 vote)
Dom

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *