5 najpiękniejszych tras rowerowych na wyjazdy w majowe weekendy

Maj to najlepszy miesiąc w roku, by cieszyć się wycieczkami rowerowymi. Przepiękna pogoda – nie za ciepło i nie za zimno, długie dni i przyroda w rozkwicie… nic tylko zapakować swoje jednoślady i wyruszać na szlaki. Jak przygotować się do wyjazdu i gdzie warto wyruszyć? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Przygotuj się do drogi

By czerpać pełnię przyjemności z jazdy na rowerze, warto wyruszyć poza utarte i dobrze znane sobie szlaki. Szczególnie, że nasz kraj usiany jest malowniczymi trasami, które poza przyjemnością jazdy, przynoszą walor krajoznawczy. A żeby dotrzeć do punktu startowego, trzeba rowery ze sobą zabrać. Jeśli mamy samochód – nie ma w tym większego problemu – wystarczy odpowiedni bagażnik rowerowy, który pozwoli je przewieźć bezpiecznie i „w jednym kawałku”.

– Wyborowi bagażnika rowerowego warto poświęcić sporo uwagi, szczególnie jeśli planujemy wyjazd w dłuższą trasę, zabierając ze sobą jednoślady – mówi Radosław Andruszkiewicz, właściciel sklepu www.e-bagazniki.pl. Do wyboru jest kilka opcji montażowych. Najpopularniejsza to bagażnik na dach samochodu, montowany na relingach. Przyjrzeć się jednak warto też bagażnikom na tylną klapę, na koło zapasowe (dla pojazdów terenowych) czy najsolidniejszym – na hak. Te ostatnie pozwalają bezpiecznie przewieźć wiele rowerów jednocześnie, nawet na najdłuższym dystansie. – Od 2016 roku nie ma już legalnych problemów z bagażnikami na hak, ponieważ wydziały komunikacji wydają bez problemu trzecią tablicę rejestracyjną – dodaje Radosław Andruszkiewicz.

Gdzie wyruszyć? 5 inspirujących tras rowerowych

Gdy już jesteśmy przygotowani do wyruszenia w drogę, pozostaje nam tylko zaplanować trasę. Bez względu na kondycję i poziom zaawansowania, można znaleźć inspirujący szlak, którego przemierzenie będzie prawdziwą przygodą. Nasze subiektywne TOP 5 tras rowerowych prezentuje się następująco.

1. Wybrzeżem Bałtyckim od Świnoujścia do Gdańska

Przy brzegu Morza Bałtyckiego biegnie kilka ważnych europejskich szlaków rowerowych – w tym EuroVelo oraz R-10.

Tym drugim możesz wyruszyć choćby w podróż na odcinku Świnoujście – Gdańsk, pokonując kilkaset kilometrów, ciesząc się przepięknymi trasami, widokami i nadmorską bryzą. To dobry pomysł na przykład na tygodniowe wakacje. Wystarczą sakwy rowerowe, namiot i jakieś zapasy żywieniowe – doskonała zabawa gwarantowana. Trasę z powodzeniem przemierzą zarówno zaawansowani, jak i średniozaawansowani rowerzyści.

2. Góry Izerskie – raj dla rowerzystów

Jeśli jazda po górach kojarzy Ci się z dużymi przewyższeniami terenu i mozolnym wspinaniem się na szczyt, wizyta w malowniczych Górach Izerskich pozwoli Ci zmienić zdanie. Do pokonania trasy przyda się rower górski – czekają na Ciebie szlaki leśne, drugi szutrowe, ale i asfaltowe. Początkiem trasy mogą być np. Piechowice, Stara Kamienna, czy Szklarska Poręba.

3. Dla zaawansowanych: Beskid Śląski

Miłośnicy jazdy po górach docenią trasy w Beskidzie Śląskim – to idealne miejsce do uprawiania kolarstwa górskiego czy też downhillu. Jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w tym regionie prowadzi na Skrzyczne, na wysokość 1257 m n.p.m. Duże przewyższenia i wymagające podjazdy opłacają się – widok ze szczytu jest niezapomniany! To 17 km i aż 614 m przewyższenia – podejmiesz wyzwanie?

4. Szlak Stu Jezior: Pojezierze Międzychodzko – Sierakowskie

To jedna z pierwszych i najbardziej znanych tras rowerowych na terenie Wielkopolski. Lekko pagórkowaty teren, szosy, na których natężenie ruchu jest niewielkie, łącznie ponad 110 km trasy. Szlak łączy się z międzynarodową trasą rowerową z Callais we Francji do rosyjskiego St. Petersburga i przebiega m.in. przez Sieraków oraz Szamotuły.

5. Magiczne kresy, czyli Szlak Krawędziowy Roztocza

Od Kraśnika, aż po ukraiński Lwów rozciąga się łańcuch niesamowitych wzgórz. A po drodze czeka na Ciebie malownicza architektura drewniana – choćby w urokliwym Zwierzyńcu z browarem i dawnym pałacem na czele. A ponadto, przemierzając go, możesz odkryć naturalne siedlisko konika polskiego czy przyjrzeć się hodowli tego gatunku we Floriance. Jeżeli chcesz przekonać się, na czym polega czar Kresów – to miejsce dla Ciebie!

Wymienione wyżej trasy to tylko niewielki ułamek tych, na które można się wybrać. Tak naprawdę, wystarczy wyposażyć się w dobry rower i akcesoria transportowe, a inspiracja do jazdy zawsze się znajdzie. Jeśli zatem jeszcze nie rozpocząłeś sezonu rowerowego, zrób to czym prędzej: dla zdrowia i dobrej zabawy!

5/5 - (5 votes)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl