Jak uniknąć suchego zębodołu po ekstrakcji zęba?

Jak uniknac suchego zebodolu po ekstrakcji zeba

Chirurgiczne usunięcie zęba to poważny zabieg, w skutek którego mogą pojawić się pewne powikłania. Najczęściej spotykaną dolegliwością występującą średnio u około 2% liczby osób po zabiegu ekstrakcji zęba jest suchy zębodół. Charakteryzuje się dokuczliwym, drażniącym bólem, obejmującym miejsce po wyrwaniu zęba. Osoby powyżej 40 roku życia są najbardziej narażeniu na tego rodzaju powikłanie.

Po czym rozpoznać suchy zębodół?

W miejscu usunięcia zęba zębodół nie zdążył wypełnić się krwią, co zatrzymało proces tworzenia skrzepu, czyli tworzenia naturalnej fizycznej bariery ochronnej organizmu. Hamowanie powstania skrzepu doprowadza do lokalnego zapalenia.

Suchy zębodół nie pojawia się nagle po ekstrakcji zęba. Dopiero po kilku dniach narastających objawów pojawia się pulsujący ból w okolicach rany, wrażliwość na dotyk dziąsła w tej okolicy, rozpoczyna promieniowanie wzdłuż nerwu trójdzielnego w okolice np. ucha, stawów.

Jak uniknąć powstania suchego zębodołu?

Podczas intensywnego płukania jamy ustnej dochodzi do wymywania skrzepu lub rozpuszczenia obecnej warstwy ochronnej. Dlatego po ekstrakcji zęba wskazane jest powstrzymanie się od płukania jamy ustnej i oczyszczania mechanicznego szczotką w tej okolicy. Należy stosować odpowiednią dietę – unikać gorących napojów i posiłków i, rzecz jasna, twardych produktów żywnościowych. W pierwszym tygodniu po ekstrakcji decydujemy się na posiłki o konsystencji płynnej lub półpłynnej.

W ciągu 48 godzin po ekstrakcji zęba dobrze będzie się powstrzymać od znacznego wysiłku fizycznego. Takiego rodzaju zajęcia mogą spowodować nadmierne krwawienie i nasilenie bólu. Rezygnacja z palenia tytoniu do 72 godzin po przeprowadzeniu zabiegu ekstrakcji zęba będzie pozytywnie sprzyjać ukrwieniu i co za tym idzie gojeniu rany w tej okolicy.

Warto również pamiętać, że przyczyną problemów z prawidłowym gojeniem się rany pozabiegowej mogą być współistniejące choroby ogólnoustrojowe pacjenta i w takich wypadkach procedury ekstrakcyjne muszą być przeprowadzane w odpowiedniej osłonie farmakologicznej.

Podsumowanie

Suchy zębodół to nieprzyjemne powikłanie, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Aby go uniknąć, należy wybrać profesjonalny gabinet zabiegowy, w którym przeprowadzisz zabieg wyrwania zęba. Wiele zależy również od Twojej dyscypliny – trzeba ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Jeśli po samym zabiegu ból utrzymuje się zbyt długo, zgłoś się do stomatologa. Leczenie suchego zębodołu można przeprowadzić z zastosowaniem wielu nowoczesnych metod – komfortowych dla pacjenta i przynoszących szybkie i skuteczne efekty.

ubrania medyczne

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *