Brak kapitału początkowego jest najczęstszym ograniczeniem powstrzymującym osoby z pomysłami na bussines przed jego realizacją. Nie posiadając wkładu własnego, trudno podjąć nam ryzyko związane z założeniem własnej działalności gospodarczej, czy spółki z o.o.. Rozwiązaniem dla osób zmagających się z problemem znalezieniem środków na rozpoczęcie własnego projektu są start-upy. Co sprawia, że start-upy cieszą się tak dużą popularnością? Czy można założyć stat-up nie posiadając ani grosza na rozwój własnego pomysłu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Start-upy są coraz bardziej popularną formą zatrudnienia wśród programistów. Szczególnie często angażują się w nie osoby, które nie potrafią odnaleźć się w dużych korporacjach, szukające pracy, w której będą mogli bez skrępowania realizować swoje pomysły z osobami, które podzielają ich pasje oraz chcą podzielić się swoimi umiejętnościami w stworzeniu wspólnych projektów. Żaden start-up nie gwarantuje sukcesu, każdy z nich należy traktować bardziej jako poligon doświadczalny dla młodych programistów, niż inwestycję o wykalkulowanym ryzyku. Największą zaletą start-upów, jest jednak niski koszt ich działalności, dlatego jest to doskonałe rozwiązaniem dla kreatywnych i przedsiębiorczych osób, które chcą rozpocząć własną działalność, lecz nie stać ich na inwestycje związane z założeniem klasycznej firmy. Co ważne, przy sukcesie projektu stworzonego w start-upie może on przynieść zysk znacznie przewyższający zainwestowane pieniądze.
Jedną z korzyści płynących z rozpoczęcia własnego start-upu jest fakt, że przed podjęciem, generujących koszty kroków związanych z założeniem działalności gospodarczej, możemy przetestować swój pomysł i sprawdzić, czy jest na niego zapotrzebowanie. Monitorując zachowania rynku i odbiorców, do których chcemy dotrzeć z naszą aplikacją mobilną, portalem, czy usługą, będziemy w stanie stwierdzić, czy projekt jest wart realizacji, czy lepiej z niego zrezygnować lub podjąć się próby jego modyfikacji. Na tym etapie start-upu inwestujemy w niego wyłącznie swój czas i pracę, nie poświęcając mu ani grosza. Jeśli jesteśmy pewni swojego pomysłu, możemy przejść do kolejnego etapu start-upu i poszukać sponsora, który zainwestuje w nasze pomysły.
Chcąc pozyskać finansowanie od inwestorów, którzy mogą być zainteresowani wsparciem start-upu możemy szukać ich wśród prywatnych firm oraz fundacji utworzonymi w celu wsparcia przedsiębiorczości, działającymi na różnych zasadach. Innym źródłem finansowania start-upu mogą być rządowe lub europejskie programy dofinasowania inicjatyw. Z reguły tego typu środki mają charakter pożyczki bezprocentowej lub niskooprocentowanej, bezzwrotnej lub obniżanej o wartość procentową w przypadku powodzenia projektu. Kolejną opcją uzyskania funduszy na realizację projektu jest jego promocja projektu na portalach crowdfoundingowych.
Źródło: Teamquest.pl – Praca IT