Czy można zainstalować panele fotowoltaiczne na gruncie?

Wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi zarejestrowany w ostatnich latach nie dziwi nie tylko ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej. Inwestorzy decydujący się na montaż paneli PV w firmach oraz prywatnych gospodarstwach domowych, oprócz obniżenia realnych kosztów użytkowania prądu, coraz częściej zaczynają sobie cenić także całkowitą niezależność energetyczną. Najczęściej decydują się także na wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachu. Co jednak, jeśli decydując się na zakup i montaż paneli PV, z wielu powodów nie możemy ich umiejscowić na połaci dachu? Czy możliwy jest montaż naziemnej instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja paneli fotowoltaicznych na gruncie – atuty

Nie ulega wątpliwości, że instalacje paneli fotowoltaicznych na dachu są zdecydowanie najchętniej wybieranymi przez inwestorów. Z tego też powodu może pokutować mit, iż jedyną dostępną i opłacalną metodą montażu fotowoltaiki jest właśnie ta dachowa. Wielu potencjalnych inwestorów rezygnuje zatem z pomysłu czerpania darmowej energii elektrycznej, sądząc, że ograniczenia fizyczne ich domu wykluczają instalację paneli PV. Tymczasem coraz popularniejszym rozwiązaniem niwelującym przeszkody techniczne są instalacje naziemne stanowiące ciekawą alternatywę dla paneli na dachu.

Niewątpliwą zaletą montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie jest możliwość zoptymalizowania pracy modułów i dostosowania ich ustawień do możliwości technicznych działki, na której ma powstać instalacja. Przed montażem trzeba się jednak upewnić, że grunt, na którym umieścimy panele słoneczne, spełnia odpowiednie warunki. Aby fotowoltaika przynosiła maksymalny zysk energetyczny, panele słoneczne powinny być zorientowane na stronę południową – wtedy nie tylko będą pracowały w optymalnych warunkach, ale i ich wentylacja będzie swobodniejsza, dzięki czemu ogniwa nie będą się przegrzewały. Ciekawym rozwiązaniem optymalizującym wydajność instalacji, a wykluczonym w przypadku instalacji dachowej, jest możliwość zastosowania tzw. systemu nadążnego polegającego na samodzielnym obracaniu się paneli w kierunku słońca. Niewątpliwym atutem naziemnej instalacji fotowoltaicznej jest też nieograniczony dostęp do modułów, co może okazać się bardzo pomocne chociażby w przypadku konieczności oczyszczenia paneli.

Konstrukcja paneli fotowoltaicznych na gruncie

Jedną z podstawowych przeszkód wykluczających możliwość umieszczenia instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest jakość i stan gleby. Fotowoltaika naziemna, w przeciwieństwie do paneli słonecznych dachowych, musi być zamontowana na specjalnych stalowych podporach, które muszą utrzymać ciężar modułów. Przed montażem paneli słonecznych na gruncie musimy zatem upewnić się, że podłoże będzie w stanie utrzymać ciężar całej instalacji i zapewnić jej stabilną podporę. Chociażby z tego względu podłożem, które nie nadaje się do montażu paneli PV, jest piasek.

Do wykonania podpór utrzymujących instalację fotowoltaiczną używa się zazwyczaj odpornej na korozję ocynkowanej stali, która jest odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Optymalny kąt nachylenia paneli PV na gruncie wynosi od 30 do 45 stopni.

Działanie paneli fotowoltaicznych na gruncie

Kryterium decydującym o optymalizacji pracy paneli słonecznych umieszczonych na gruncie jest stopień ich zacienienia. Najważniejsze jest to, aby moduły nie były przysłonięte przez inne obiekty, np. drzewa czy sąsiadujące z instalacją budynki, ponieważ nawet najdrobniejsze zacienienie ogniw spowalnia ich pracę i zmniejsza ilość wytworzonej energii elektrycznej. W konsekwencji cała inwestycja przestaje być opłacalna dla inwestora. W skrajnych przypadkach, kiedy nie mamy możliwości całkowitego wykluczenia elementów ograniczających dostęp światła słonecznego do paneli PV, a nie chcemy rezygnować z instalacji fotowoltaicznej, możemy zdecydować się na montaż optymalizatorów, które zazwyczaj rozwiązują problem zacienień.

Źródło: House Solutions – fotowoltaika, pompy ciepła, klimatyzacje

5/5 - (6 votes)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *