Samochód z HDS w budownictwie – kupić czy wynająć

transport HDS

Właściciele firm budowlanych często stają przed koniecznością dokonania wyboru – czy korzystniej będzie kupić samochód z HDS na potrzeby działalności ich firmy, czy może lepiej jest go wynająć? Aby mogli odpowiedzieć sobie na to pytanie, powinni do sprawy dysponowania pojazdem z HDS podejść kompleksowo i rozpatrzyć wszystkie zalety i wady tak kupna, jak też jego wynajmu.

Zalety i wady zakupu samochodu z HDS

Zakup samochodu z HDS dla firmy budowlanej to wydatek, który należy rozumieć dwojako – z jednej strony zakup samochodu jest to inwestycja w usprawnienie działalności firmy, z drugiej zaś jest to także inwestycja w jej wizerunek, a zatem odbiór przedsiębiorcy przez klientów oraz rynek. Wszystko jednak jest uzależnione od możliwości finansowych przedsiębiorstwa i jego faktycznego zapotrzebowania na hydrauliczny dźwig samochodowy. Warto zastanowić się, czy przychody firmy rzeczywiście pozwalają na taki wydatek, a także rozważyć czy korzyści, jakie przyniesie firmie budowlanej taki sprzęt, zrównoważą poniesione koszty.

Zalet HDS-ów w budownictwie nie trzeba dowodzić. Pozwalają nie tylko na załadunek i rozładunek ciężkich materiałów budowlanych, lecz zarazem umożliwiają ich transport w dowolne miejsce, a także podnoszenie i układanie. To znacznie usprawnia pracę, a więc  postępuje ona efektywniej, dzięki czemu zwiększa się zysk firmy.

Druga strona medalu jest jednak nieco inna. Poza oczywistym wydatkiem, z jakim wiąże się zakup specjalistycznego, nawet używanego samochodu z HDS należy doliczyć jeszcze koszty jego utrzymania, przeglądy, ubezpieczenie i naprawy. Niektóre z tych kosztów są niemożliwe do oszacowania, jak chociażby wszelkie nieprzewidziane usterki. Trzeba dopilnować terminów przeglądów technicznych, a dodatkowo doliczyć do tych wydatków wszystkie, wiążące się z tak zwaną „higieną” pojazdu, czyli wymianę żarówek, smarów, płynów… nie wspominając już o przeszkoleniu pracowników w obsłudze takiego pojazdu. Koszty kumulują się szybko.

Warto zatem zastanowić się, czy pojazd z HDS sam na siebie „zarobi”, czy stanie się dla przedsiębiorstwa dodatkowym obciążeniem. Tym bardziej, że jego późniejsza sprzedaż także generuje koszty, ponieważ z roku na rok wartość pojazdu spada. Jeśli nie mamy takiej pewności lepszym rozwiązaniem będzie wynajem samochodu.

Wady i zalety wynajmu samochodu z HDS

Wiele firm oferuje wynajem pojazdów wyposażonych w dźwigi HDS. Z reguły są to sprawne i nowoczesne samochody, które doskonale sprawdzą się także w budownictwie. Takie samochody niejednokrotnie posiadają wyposażenie dodatkowe, jak na przykład progi najazdowe i przyczepy, usprawniające wszelkie prace, jakie są wykonywane w budownictwie. Jeśli więc firma jedynie okazjonalnie będzie przewozić duże partie materiałów budowlanych czy gdy potrzebny jej jest transport specjalistyczny, albo kiedy konieczne jest natychmiastowe rozładowanie materiałów budowlanych, warto taki samochód z HDS wynająć. Z wynajmu można skorzystać także przy sprzątaniu po remontach, kiedy niezbędne jest usunięcie kontenerów z gruzem itp.

Firmy, oferujące wynajem samochodów z HDS świadczą wysokiej jakości usługi, zatrudniają pracowników przeszkolonych do prowadzenia hydraulicznych dźwigów samochodowych. Ceny, z jakimi należy się liczyć, są ustalane indywidualnie i zależą od rodzaju przewożonego towaru, a także odległości, jaką musi on pokonać. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie fakt, że nie trzeba martwić się o ubezpieczenie pojazdu, przegląd i naprawy, zaś korzysta się z niego jedynie wtedy, gdy jest potrzebny. Firmy, zajmujące się wynajmem pojazdów z HDS dostosowują się do potrzeb klientów nawet w przypadku bardzo nietypowego zlecenia.

Kupno samochodu z HDS będzie opłacalne, gdy przedsiębiorstwo, które go nabędzie, jest duże, a zakres wykonywanych z jego pomocą prac znaczny. Jeśli pojazd z HDS ma być wykorzystywany sporadycznie lepiej zdecydować się na jego wynajem. To pozwoli zaoszczędzić firmie wielu niedogodności i chociaż wiąże się z koniecznością opłaty za tego rodzaju usługę, będzie ona na pewno niższa, aniżeli koszty zakupu i utrzymania specjalistycznej ciężarówki w firmie.

Źródło: Avio-Star.pl

4.2/5 - (4 votes)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *