Figurki ogrodowe. Stwórz ogród jak z bajki

Figurki ogrodowe

Nie da się ukryć, że w ogrodzie pierwsze miejsce zajmuje zieleń. Przepiękny i równo przystrzyżony trawnik, przepiękne rabaty kwiatowe, niezwykłe rośliny i drzewa, a może ogród, w którym wszystko rośnie bujnie i niemal dziko? Wszystko zależy od osobistych preferencji. Tak, roślinność jest absolutnie podstawowa. Bez niej nie można byłoby mówić o ogrodzie, jednak zieleń i roślinność to nie wszystko. W ogrodzie mogą znaleźć się ścieżki, odpowiednie oświetlenie stylowe meble ogrodowe czy inne dekoracje: na przykład figurki ogrodowe i rzeźby. I o tym traktować będzie poniższy artykuł!

Rzeźby ogrodowe

Odpowiednio dobrane rzeźby ogrodowe mogą posłużyć właścicielom ogrodu na bardzo długie lata. Figurki ogrodowe są przedmiotami, które sprawdzają się świetnie w ogrodach urządzonych na różne sposoby, ponieważ są niezwykle uniwersalne. Pasują do ogrodów minimalistycznych, ale i do takich, w których barokowy przepych gra pierwsze skrzypce. Jakie więc rodzaje rzeźb i figur ogrodowych można wyróżnić?

Figury drewniane

Rzeźby wykonane z drewna mają swoistą estetykę. Drewno jest materiałem, który kojarzy się niemal bezpośrednio z naturą. Estetyka figurek drewnianych świetnie sprawdza się w ogrodach utrzymanych w wiejskim stylu, ale to oczywiście nie jedyny styl, do którego pasują. Niektórym pasjonatom ogrodnictwa zależy właśnie na kontraście.

Tak czy inaczej, figurki ogrodowe wykonane z drewna mogą przybierać różne postaci: od aniołów, przez zwierzęta, aż po figury stylizowane na pogańskie (nordyckie bóstwa, słowiańskie demony). Rzeźby drewniane mogą również przybierać kształt gałęzi, które oplatają stelaż. Ponadto każda rzeźba drewniana może odgrywać rolę kwietnika, jeśli została zaprojektowana w odpowiedni sposób.

Figury betonowe

Znajdowane często w tak zwanych ogrodach formalnych, w których rzeźby ogrodowe przybierają postaci zdobnych podestów, aniołów, zwierząt (na przykład lwów czy orłów), ale również w nowocześnie zaaranżowanych ogrodów, w których odminują rzeźby w kształcie figur geometrycznych czy rzeźby awangardowe.

Figury kamienne

Kamień jest materiałem, który we wdzięczny sposób się starzeje, a to oznacza, że nawet stare i zaniedbane rzeźby zyskują nowy wymiar właśnie przez swój wiek i celowe „zaniedbanie”. Można też nabyć rzeźby stylizowane w ten sposób, a wtedy ogród przybiera nieco niesamowity charakter.

Figury ogrodowe z betonu mogą znajdować się w ogrodach wielu stylów: figury postaci z kart Pisma Świętego znajdziemy w ogrodach stylizowanych na biblijne, w ogrodach orientalnych figurki Buddy, a ogrody formalne, w których znajdzie się kamienny zegar słoneczny to również bardzo piękna przestrzeń.

Figury kamienne mogą przybierać formę poidełka dla ptaków.

Inne materiały

Figury ogrodowe są również wykonywane z tworzyw takich jak metal czy tworzywa sztuczne. Figury takie mogą przyjmować naprawdę różnorodne postaci. Od zwierząt, przez abstrakcyjne rzeźby, aż po figurki przedstawiające to, co zamawiający chciałby zobaczyć w swoim ogrodzie.

Stwórz własny, bajkowy ogród!

Wybór figur czy rzeźb ogrodowych może być trudny i to z wielu powodów. Po pierwsze: należy zastanowić się nad kwestią stylu ogrodu, by odpowiednio dopasować do niego rzeźby (lub uzyskać efekt silnego kontrastu przez celowe „niedopasowanie”). Po drugie: należy wybrać materiał, z którego będą wykonane rzeźby. Tutaj niemal wszystko sprowadza się do osobistych preferencji. Po trzecie: jakie to mają być rzeźby. Czy będą to zwierzęta, anioły, figury postaci biblijnych, a może abstrakcje, których znaczenia nie odkryje nikt?

Mają wszystko to, co napisane powyżej, wybór powinien być znacznie ułatwiony!

źródło: jurand.pl – wyposażenie ogrodu

ubrania medyczne

Dom

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *