Fotowoltaika na kredyt – dlaczego się opłaca?

Każdego roku w Polsce przybywa domów, na których montowane są panele słoneczne. Instalacje fotowoltaiczne widać na dachach w Warszawie, nad morzem i w górach. Fotowoltaika w domu i w firmie nikogo już nie dziwi. Argumentem przemawiającym za inwestowaniem w fotowoltaikę jest jej opłacalność.

Potencjał energetyki słonecznej, z którego warto skorzystać

Fotowoltaika wykorzystuje panele fotowoltaiczne do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. W związku z tym, że promieniowanie Słońca, i tym samym energia słoneczna jest dostępna dla wszystkich i korzystanie z niej nie wiąże się z żadnymi opłatami, to można mówić, że prąd uzyskany tą drogą jest za darmo. Jest to jak najbardziej prawdą, jednakże aby móc czerpać energię ze słońca niezbędne są specjalne urządzenia, które należy kupić.

Co ważne, założenie instalacji fotowoltaicznej wykorzystującej promieniowanie Słońca nie jest tanie. Jednak obecnie istnieją programy wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaikę, które przewidują udzielenie pożyczki/kredytu na preferencyjnych warunkach. Takie wsparcie jest doskonałą propozycją dla osób, które pragną skorzystać z tego, co oferuje fotowoltaika, ale nie mogą sobie na to pozwolić z uwagi na wysoki koszt instalacji. Za tego typu rozwiązaniami pomocowymi przemawia możliwość zasilania pompy ciepła fotowoltaiką. Oznacza to, że decydując się na system zyskujemy bezpłatne zasilanie źródła ciepła dla domu lub firmy.

Fotowoltaika w trosce o środowisko naturalne

Wykorzystywane w fotowoltaice panele produkowane są ze specjalnych mieszanek krzemu. Sprawia to, że są one w 100% biodegradowalne, więc nie ma problemu z ich składowaniem po zakończeniu użytkowania. To istotna wiadomość dla osób wykazujących chęć dbania o środowisko naturalne. Ponadto „pracujące” panele solarne są całkowicie bezpieczne, nie generują zanieczyszczeń powietrza, ani nie zużywają wody.

Warto podkreślić, że przestawiając się na przyjazne dla środowiska odnawialne źródła energii dbamy o własne zdrowie. Wiadomo nie od dziś, że każda tona spalonego węgla bądź innego szkodliwego paliwa jest źródłem zanieczyszczeń trafiających prosto do powietrza, które są przyczyną wielu chorób układu oddechowego i krwionośnego. Rakotwórcze gazy pochodzące z polskich kominów stanowią poważne zagrożenie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Obliczono, że w Polsce co roku, w związku z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, przedwcześnie umiera aż 45 tysięcy osób. Korzystanie z paneli solarnych chroni m.in.przed zachorowaniem na raka płuc i zawałem serca.

Niższe opłaty za energię elektryczną

Jak już wspomniano, promienie słoneczne docierające do Ziemi umożliwiają produkcję darmowej energii elektrycznej, i co ciekawe mają wpływ na nasze finanse. Obliczono, że osoby, których domy pozbawione są instalacji fotowoltaicznej płacą 2310 zł za energię / rok. Natomiast, Ci którzy zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznych  na domu za ten sam okres płacą jedynie 608,03 zł (169,79 zł gdy cała energia zużywana zostaje na bieżąco na własne potrzeby). Oszacowano, że 25 lat użytkowania paneli fotowoltaicznych oznacza oszczędność rzędu 80 000 zł; odliczając od tego cenę montażu instalacji fotowoltaicznej (ok. 23 tys. zł) zysk z całego przedsięwzięcia wynosić będzie 57 000 zł. Dodatkowo, instalacja fotowoltaiczna dodaje nieruchomości prestiżu i tym samym zwiększa jej wartość. Fotowoltaika dostępna jest również dla firm i polecana szczególnie tym przedsiębiorstwom, w których pracownicy codziennie zużywają ogromne ilości energii elektrycznej.

Możliwość magazynowania nadprodukowanej energii

Produkując własny prąd „ze słońca” przeznaczamy go w głównej mierze na własne potrzeby. Co jednak zrobić, gdy liczba dni słonecznych prowadzi do nadprodukcji energii? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić czym jest system opustów. Otóż polega on na założeniu, że energię wytworzoną przez domową elektrownię słoneczną, która nie zostanie zużyta na własne potrzeby od razu, wysyłamy do sieci energetycznej. Tam jest ona magazynowana. Tymczasem w momencie, gdy posiadana elektrownia słoneczna nie wytwarza energii elektrycznej, bądź jej produkcja nie jest wystarczająca, możemy prąd „odebrać” z sieci publicznej w stosunku 0,7 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci (dla naszej elektrowni słonecznej o mocy powyżej 10 kW i mniejszej niż 40 kW) lub w stosunku 0,8 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci dla instalacji o mocy do 10 kW.

Źródło: http://inverter.com.pl/

5/5 - (4 votes)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *