Masz w domu lub w mieszkaniu dywan wiskozowy? Chciałabyś lub wymaga on odświeżenia? Zastanawiasz się jak się do tego zabrać, aby go nie zniszczyć? Jaką wybrać technikę wyprania tego rodzaju dywan? Artykuł ten rozwiąże Twoje wątpliwości oraz udzieli wskazówek jak to zrobić.
Na początku kilka słów o tym co to jest dywan z wiskozy?
Dywan z wiskozy inaczej nazywany jest sztucznym jedwabiem i jak sama nazwa wskazuje jest z wiskozy. Zatem czym jest wiskoza? Otóż wiskoza to wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Dywany, które są z niej wykonane odznaczają się elegancją, a za tym pięknie się prezentują. Oprócz tego wiskoza charakteryzuje się dużą odpornością na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Dlatego tego rodzaju dywany zalecane są w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
Jednakże nie oznacza to, że dywan się w ogóle nie brudzi. Aby zachować jego długotrwały piękny wygląd należy go odpowiednio pielęgnować. Jak to robić? Jaką technikę wykorzystać przy praniu dywanów z wiskozy? Zrobić to samemu czy oddać to punktu czyszczenia dywanów? Ostateczna decyzja należny do każdej z nas.
- Odkurzanie. Tą czynność możemy wykonać same. Ten rodzaj techniki zaleca się w przypadku pozbycia się lekkich zabrudzeń. Jednakże należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. A mianowicie odkurzając dywan z wiskozy pod żadnym pozorem nie można używać do tego celu szczotki. W związku z czym nasuwa się pytania jak prawidłowo taki rodzaj dywanu odkurzyć? Należy go odkurzać samą ssawką wykonując ruchy w stronę ułożenia włosa. Również moc ssania ma tutaj duże znaczenie. Nie może być wysokie. Dzięki takiej technice prania dywanu z wiskozy nie doprowadzimy do wykruszeniu runa.
- Odplamianie – usuwanie plamy. Nie ma nic gorszego jak widoczna plama na naszym pięknym dywanie. Odkurzanie nie pomogło. Jaką techniką usunąć powstałą plamę? W takiej sytuacji najlepiej użyć tkaniny, która dobrze wchłania wilgoć. Przy przystąpieniu do usunięcia powstałej plamy należy pamiętać, iż absolutnie nie wolno pocierać plamy. Dlaczego? Ponieważ dojdzie do uszkodzenia runa oraz powstania zagnieceń, których być może nie będzie dało się już usunąć . Ponadto należy używać delikatnych środków czyszczących. Zastanawiasz się jaki środek byłby najlepszy? Otóż taki, który w swoim składzie ma neutralne PH. Również istotne znaczenie ma temperatura wody, która nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza. Tego rodzaju czyszczenie dywanów z wiskozy polega na zasysaniu wody. Dlatego niezbędna jest tkanina, która ma właściwości wchłaniania wody. W ten sposób nie dopuścimy do rozpowszechnienia się brudu, przy jednoczesnym uzyskaniu maksymalnie możliwej suchej powierzchni. Jeżeli jednak plamy są bardzo uporczywe i ta technika nie przyniosła efektu, należy go wyprać.
- Pranie. Zanim zabierzemy się za pranie dywanu z wiskozy bardzo ważną informacją jest fakt, iż nie pierzemy go na sucho. Dlaczego? Ponieważ włóka, które tworzą dywan mogą uleć zniszczeniu. Nie jednej z was przeszła pewnie myśl czy pranie dywanów z wiskozy jest bezpiecznie? Odpowiedź brzmi „tak”. Ponieważ są ona wykonane z włókien wiskozy, a więc są tkane na włóknach bawełny.
Podsumowując techniki prania dywanów z wiskozy nie należą do najprostszych. Wymagają zarówno cierpliwości, czasu jak i energii. Może się również zdarzyć, iż pomimo dokonania szczególnej staranności w celu przywrócenia jego pięknego, świeżego wyglądu, nie uda na się osiągnąć oczekiwanego rezultatu. Warto wtedy lub też od razu skorzystać z profesjonalnych punktów, które zajmują się czyszczeniem dywanów. Oddając nasz dywan do punktu prania możemy liczyć na zdecydowanie lepszy efekt końcowy.
Inspiracja: Damat.pl – Pralnia Dywanów i wykładzin
