Lampy ogrodowe – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Lampy LED w ogrodzie

Estetyczne oświetlenie ogrodu to znacznie więcej niż tylko typowo praktyczne korzyści (np. podwyższone bezpieczeństwo domowników, większy komfort poruszania się po działce). Dobrze zaplanowana aranżacja pozwala bowiem na stworzenie w ogrodzie klimatycznego, wyjątkowego zakątka. Na rynku dostępne są jednak różne typy oświetlenia ogrodowego, charakteryzujące się odmiennym designem czy funkcjonalnością.

Ogrodowe lamy solarne – klasyka w nowoczesnym wydaniu

W ostatnich latach bardzo popularne stały się ogrodowe lampy solarne. Najbardziej uniwersalne są moduły w formie prostokątnych słupków wbijanych bezpośrednio w podłoże. Lampy tego rodzaju mogą mieć również formę wiszących girland czy pojedynczych lampek wmurowanych w chodnik. Ich podstawową zaletą jest brak konieczności zapewnienia zewnętrznego zasilania. Oświetlenie tego typu jest ponadto stosunkowo trwałe i niedrogie. Warto mieć jednak na uwadze, że emitowane przez nie światło nie będzie zbyt intensywne.

Lampy LED w ogrodzie – rozwiązanie energooszczędne

Jeżeli zależy nam na intensywniejszym oświetleniu, to dobrym rozwiązaniem będą różnego typu lampy ledowe. Przykładowo bardzo popularne są sznury ledowych kul, które mogą stać się ciekawą ozdobą tarasu lub przydomowej altany. W ofercie sklepów oświetleniowych znaleźć można również oświetlenie ogrodowe LED w formie latarenek, słupków czy kinkietów. Najważniejszą zaletą tego typu modułów jest trwałość i energooszczędność.

Lampy najazdowe – podstawowe zalety

Lampa ogrodowa zasilana zewnętrznie może być również umieszczona w podjeździe. Moduły te charakteryzują się bowiem podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i nacisk. Lampy najazdowe świetnie sprawdzą się też przy oświetlaniu ścieżek ogrodowych, ogrodzenia czy ścian domu (montowane bezpośrednio w trawie czy kostce brukowej).

Ogrodowe latarnie i latarenki – przytulny klimat

Bardzo klimatycznym rozwiązaniem są klasyczne ogrodowe latarnie – stojące lub wiszące. Idealnie wkomponują się one w ogrody utrzymane w stylu romantycznym, wiejskim lub angielskim. Lampa ogrodowa w formie zdobnej latarenki najlepiej będzie prezentować się w zestawieniu z dekoracyjną ławką, fontanną lub rzeźbą ogrodową.

Kinkiety ogrodowe i lampy wiszące

Prostym sposobem na oświetlenie niewielkiego ogrodu jest montaż zewnętrznych kinkietów na ścianach budynku. Z kolei taras skutecznie oświetlą lampy wiszące. Tego typu rozwiązania są popularne głównie ze względu na fakt, iż nie wymagają wykonywania instalacji elektrycznej w samym ogrodzie. Decydując się na takie oświetlenie ogrodowe, warto pomyśleć o montażu czujnika ruchu. W ten sposób wydatki na energię elektryczną ulegną bowiem znacznemu obniżeniu.

Lampy do zadań specjalnych

Na koniec warto wymienić jeszcze jeden rodzaj lamp, które stosunkowo często wykorzystywane są w ogrodach. Mowa o modułach przyciągających owady, a zwłaszcza komary, będące prawdziwym utrapieniem każdego letniego wieczoru. W tym przypadku do wyboru mamy m.in. lampy rażące, lepowe czy wiatrakowe.

Na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane moduły oświetleniowe, które można dobrać do stylu architektonicznego zabudowań czy aranżacji zieleni wokół domu. Każdy produkt powinien być jednak odporny na wilgoć, duże amplitudy temperatur, uszkodzenia mechaniczne czy nadmierne nasłonecznienie.

Oceń post
Dom

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *