Laptop dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Laptop dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Osoby starsze coraz aktywniej korzystają ze zdobyczy technologii – nie boją się smartfonów i przeglądają Internet, a nawet oglądają filmy. Żeby ułatwić im możliwość zdobywania doświadczenia, warto wyposażyć ich w odpowiedni sprzęt. W tym tekście przybliżymy, na czym skupić się podczas wyboru laptopa dla seniora.

Ekran

Osoby starsze niejednokrotnie mają problemy ze wzrokiem. Posiadanie okularów korekcyjnych jest ważne, ale ekran powinien być dla nich ułatwieniem. Podczas wyboru kierujmy się potrzebami osoby, która będzie docelowo korzystać z urządzenia.

Rozdzielczość ekranu nie ma wielkiego znaczenia. Szukanie laptopa obsługującego 4K mija się z celem i może jedynie utrudnić przeglądanie treści. Mniejsza rozdzielczość ekranu oznacza większe ikony i czcionkę, co zdecydowanie pomoże osobom z wadami wzroku. Oczy nie będą się męczyć, a czytanie będzie łatwiejsze.

Przekątna ekranu powinna wynosić min. 15 cali. Ta wielkość pozwoli komfortowo korzystać z komputera. Wybierając laptop szukajmy urządzeń z matrycą matową. Będzie to dodatkowym ułatwieniem, które poprawi czytelność. Dzięki temu na ekranie nie będzie odbijać się lampka lub światło, zwłaszcza podczas przeglądania Internetu nocą. Za dnia również będzie łatwiej – matowa matryca pozwoli komfortowo korzystać z laptopa nawet w słoneczny dzień.

Laptop dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Waga

Laptop z założenia jest sprzętem przenośnym. Warto zadbać o to, żeby wybrane urządzenie było odpowiednio lekkie. Współczesne komponenty są coraz mniejsze, co czyni je lżejszymi, więc łatwo znaleźć sprzęt, który waży niewiele i jednocześnie jest funkcjonalny. Dobrze, kiedy jego waga nie przekracza 2 kg. Kupując akcesoria do laptopa pamiętaj o torbie, w której senior wygodnie przeniesie swój sprzęt.

Podzespoły

Kupując laptop dla osoby starszej nie szukamy sprzętu do grania i montażu filmów. Bardziej niż moc obliczeniowa liczy się prostota, stąd wybór powinien paść na podstawowe modele, z podzespołami ze średniej półki. Taki komputer z powodzeniem otworzy strony Internetowe, a nawet odtworzy filmy. Kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie można również obejrzeć zdjęcia i coś napisać.

Bardziej niż na specyfikację sprzętową, należy zwrócić uwagę na klawiaturę i gładzik. Pracę na touchpadzie ułatwi wyraźnie zaznaczone miejsca odpowiadające za lewy i prawy przycisk. Żeby maksymalnie ułatwić nawigację po pulpicie można również wyposażyć się również w myszkę.

Klawiatura powinna mieć duże oznaczenia, które kontrastują z kolorem klawiszy. Dzięki temu będą wyraźniejsze i łatwiejsze do odczytania. Idealnym wyborem będzie klawiatura z podświetleniem, która pomoże nawigować i szukać klawiszy podczas pracy w nocy.

Laptop dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Podsumowanie

Laptop dla seniora musi cechować się przede wszystkim funkcjonalnością. Im mniej zbędnych rzeczy posiada, tym łatwiej będzie przyswoić sposób jego obsługi. Istotne jest także odpowiednie wytłumaczenie poszczególnych funkcji i cierpliwe słuchanie pytań. Z naszą pomocą nauka poruszania się po wirtualnym świecie będzie dużo łatwiejsza – chodzi przecież o to, żeby sprawić komuś przyjemność.

5/5 - (4 votes)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *