Zdarza się, że w mieszaniu utrzymuje się nieprzyjemny zapach. Czasami trudno zlokalizować, skąd dochodzi. Pusty śmietnik, brak brudnych naczyń, a mimo to odczuwa się nieprzyjemną woń… Skąd ten zapach i czy sam odświeżacz powietrza może pomóc w jego usunięciu?
Łazienka
Warto zajrzeć do łazienki i tam poszukać źródła nieprzyjemnego zapachu. Dywanik łazienkowy, choć może wyglądać estetycznie i służyć przy opuszczaniu wanny czy prysznica to jest także siedliskiem bakterii, brudu i kurzu. Należy go regularnie prać i nie dopuszczać do tego, aby zbyt długo przebywał w wilgotnym pomieszczeniu.
W łazience należy zwrócić uwagę na ręczniki. W zimę zdecydowanie łatwiej utrzymać przyjemny zapach w łazience. Powieszenie ręczników na ciepłym kaloryferze osusza je z całej wilgoci. Jednak jeśli pozostawimy je mokre bez możliwości wyschnięcia, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że poczujemy stęchliznę. Najlepiej używać cienkich ręczników i pamiętać o częstym praniu.
Kolejnym źródłem nieprzyjemnego zapachu mogą być wszelkiego rodzaju ścierki, końcówki od mopa czy gąbki, których używamy do czyszczenia. Na takich przedmiotach osadza się bardzo dużo bakterii, brudu i kurzu. Użytkując ścierki czy gąbki do mycia, należy również zadbać o ich świeżość, ponieważ niewymieniane zaczną brzydko pachnieć.
Aby zapobiec brzydkiemu zapachowi w łazience wystarczy dbać o jej wyposażenie, często wietrzyć oraz stosować odświeżacz powietrza z patyczkami. Wielość zapachów pozwoli na wybranie tego najlepiej pasującego do łazienki. Morski, a może leśny – gama jest szeroka. Patyczki nasączone odpowiednim ekstraktem będą służyły długi czas, a wymiana odświeżacza powietrza jest prosta i szybka.
Kuchnia
W kuchni źródłem nieprzyjemnego zapachu są najczęściej śmieci. Niewyniesione na czas mogą powodować smród. Warto często wynosić śmieci, zwłaszcza, te z odpadkami spożywczymi. Segregując odpady, należy również przemywać butelki, a przede wszystkim opróżniać plastikowe opakowania z zawartości. Źródłem brzydkiego zapachu może być też sam pojemnik na śmieci.
Odpływy w kuchni są równie często źródłem smrodu, co te w łazience. Woda w syfonach może odparować i sprawić, że w domu będzie panował nieprzyjemny zapach. Warto więc do każdego z nich stosować odpowiednie środki czyszczące.
Podobnie jak w innych pomieszczeniach i w kuchni warto zadbać o piękny zapach. Można pokusić się o zakup automatycznego odświeżacza powietrza. Pozwoli on na utrzymanie przyjemnego zapachu, nawet podczas nieobecności lokatorów. Wkład do automatycznego odświeżacza powietrza jest prosty do wymiany i można go zakupić w wielu ciekawych zapachach.
Sypialnia
Pościel to również często źródło nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu. Wietrzona zbyt rzadko może o sobie przypominać. Należy zadbać o to, aby zawsze była sucha. Będąc w sypialni, należy zwrócić uwagę na materac. Chociaż właściwe użytkowanie pozwoli na utrzymanie jego świeżości przez lata, to nie jest to zakup na całe życie. Również się niszczy i należy go wymieniać. Ważne, aby pod łóżkiem było pusto. Materac musi mieć dostęp do powietrza z każdej strony. Chcąc utrzymać w sypialni piękny zapach, warto często wymieniać poszewki, wietrzyć pościel, a także zainwestować w odświeżacz powietrza. Wersja z patyczkami może służyć również jako ozdoba sypialni.
Nieprzyjemny zapach może być uciążliwym problemem. Jeśli nie chcemy martwić się o woń unoszącą się w domu, to należy dbać o świeżość wyposażenia mieszkania. Warto w każdym pomieszczeniu ustawić odświeżać powietrza. Wersja z automatycznym wkładem będzie mało problematyczna i jest prosta w obsłudze. Natomiast odświeżacz powietrza z patyczkami może także stanowić element dekoracyjny.