Oświetlenie punktowe, czyli jak w prosty sposób odmienić różne wnętrza

oswietlenie punktowe

Wiele osób zastanawia się, jak w prosty sposób odmienić wystrój swojej łazienki, salonu czy sypialni. Odświeżone ściany, designerskie dzieło sztuki, oryginalne rośliny, nowe tekstylia (np. poduszki, zasłony, dywan) – sposobów jest bardzo wiele, ale zazwyczaj warto postawić na modyfikację oświetlenia. Wymiana głównego źródła światła w pokoju może okazać się kłopotliwa lub zbyt droga, jeżeli zależy nam wyłącznie na subtelnym urozmaiceniu przestrzeni. W takich przypadkach bardzo pomocne staje się tzw. oświetlenie punktowe, emitujące światło kierunkowo.

Niebanalne formy

Kinkiety wewnętrzne, czyli niewielkie lampy montowane bezpośrednio do ściany lub sufitu, stanowią popularny typ oświetlenia punktowego. W zależności od stylu, w jakim utrzymana jest aranżacja wnętrza, warto dostosować do niej design danego modułu (np. nowoczesny, skandynawski, klasyczny), gdyż dzięki temu całość będzie prezentowała się spójnie. Kinkiety wewnętrzne wykonuje się zwykle z drewna, metalu lub masy gipsowej, ale niektóre modele wyposażone są w bardziej dekoracyjny abażur z tkaniny. Oprawy tego typu skutecznie oświetlą stolik przy łóżku, biurko do nauki czy lustro w łazience.

Elegancka linia światła

Nowoczesny efekt łatwo uzyskać, stosując taśmy LED przy suficie podwieszonym, pod wyspą kuchenną lub nad półką z ulubionymi książkami. Taśmy LED nie muszą świecić jedynie na biało ‒ oryginalne wnętrze podkreśli kolorowa wersja RGB. Elastyczne paski z diodami o długości około 5 metrów przykleja się za pomocą dwustronnej taśmy do profilu aluminiowego lub dowolnej płaskiej powierzchni, która skutecznie odprowadzi ciepło płynące z diod. W standardowym zestawie do montażu oświetlenia poza wspomnianą taśmą znajdziemy zasilacz, profil, wkręty montażowe, a opcjonalnie także pilot do kontroli barwy i natężenia światła.

Styl industrialny we wnętrzu

Zwolenników stylu industrialnego z pewnością zainteresują reflektory sufitowe, występujące pojedynczo lub zgrupowane po kilka sztuk na jednej szynie. Takie oprawy sprawdzą się przede wszystkim na korytarzu i w garderobie. Zazwyczaj utrzymane są one w neutralnej kolorystyce bieli, czerni lub chromu, co pozwala dopasować oprawy do konkretnego stylu aranżacji wnętrza. Położenie każdego z reflektorów, a więc kierunek i kąt padania światła można ponadto modyfikować w zależności od aktualnej potrzeby.

Wygoda i mobilność

Jeżeli potrzebujemy bardziej mobilnego oświetlenia bez konieczności wiercenia dodatkowych otworów w ścianie, odpowiednia będzie lampka z klipsem, która wymaga jedynie gniazda zasilającego oraz płaskiej powierzchni do mocowania. Mobilne źródło światła sprawdzi się jako element dekoracyjny przy damskiej toaletce, nad monitorem czy przy łóżku. Dowolnie sterując specjalnym wysięgnikiem, bez problemu ustawimy właściwy kąt i kierunek padania światła. Lampka z klipsem jest lekka i poręczna, a przez możliwość jej swobodnego przepinania, elastycznie dostosowuje się do trybu życia użytkownika. Modele zasilane bateriami pozwalają z kolei na ograniczenie ilości nieestetycznych, splątanych kabli w domu.

Odpowiednie oświetlenie

Wybór oświetlenia punktowego nie musi być skomplikowany i czasochłonny. Wystarczy bowiem określić, jaką funkcję ma pełnić lampa i do jakiego typu wnętrza powinna pasować. Oświetlenie punktowe bezwzględnie musi współgrać z głównym modułem oświetleniowym, umieszczonym w centralnej części pomieszczenia.

ubrania medyczne

Dom

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *