Powłoka antygraffiti – jak działa i czy jest skuteczna?

Powloka antygraffiti

Graffiti to problem spędzający sen z powiek wielu inwestorom, budowlańcom czy właścicielom prywatnych posesji. Nieestetycznie wyglądające malowidła pojawiają się bowiem nawet na dopiero co odnowionych elewacjach. Na szczęście, producenci podążają z duchem czasu i znaleźli skuteczny sposób również na tego typu niedogodności. Oprócz preparatów do zmywania farby z budynków na rynku dostępne są też produkty, dzięki którym możliwe jest tworzenie powłoki antygraffiti.

Czym jest powłoka antygraffiti?

Powłoka antygrafiiti to preparat, który nakłada się bezpośrednio na elewację. Po wyschnięciu tworzy on powłokę, która nie tylko utrudnia grafficiarzom nanoszenie kolorowych farb, ale również znacznie ułatwia ich ewentualne zmywanie. Preparaty tego typu najczęściej są wykonywane na bazie silanów i siloksanów. Wiele jednak zależy od rodzaju podłoża, do jakiego ma być użyty dany środek. Każdy środek przeciwko graffiti powinien charakteryzować się:

  • odpowiednimi właściwościami adhezyjnymi (dzięki czemu zabezpieczy podłoża o różnej chłonności),
  • brakiem ryzyka odbarwienia się podłoża,
  • ochroną biocydową,
  • właściwościami przepuszczalnymi.

Warto również dodać, iż obecnie na rynku dostępne są powłoki ags antygraffiti trwałe oraz półtrwałe. Główna różnica pomiędzy nimi dotyczy przede wszystkim ilości zmyć farby, jakich możemy dokonać bez naruszania powłoki zabezpieczającej.

Jak prawidłowo nanosić powłokę antygraffiti?

Pierwszym krokiem do właściwego zabezpieczenia powierzchni jest jej dokładne oczyszczenie. Należy zatem usunąć brud, kurz oraz odstające elementy, które się na niej znajdują. Następnie można nałożyć specjalny grunt pod powłoki permanentne. Tego rodzaju preparat dodatkowo zabezpieczy bowiem powierzchnię przed przebarwieniami, wzmocni sypkie i niestabilne podłoże oraz jeszcze bardziej ułatwi późniejsze usuwanie farb i sprejów. Po nałożeniu i wyschnięciu gruntu przychodzi pora na właściwe zabezpieczenie przed graffiti. Powłokę należy nakładać na suchą powierzchnię przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku. Optymalna ilość powłoki obejmuje zwykle 2-3 warstwy, a czas ich schnięcia uzależniony jest przede wszystkim od aktualnych warunków atmosferycznych. Po dokładnym wyschnięciu powłoka antygraffiti jest optymalnie przygotowana do ochrony elewacji lub innych powierzchni. Trwałość tego rodzaju zabezpieczenia wynosi zwykle od 3 do 5 lat.

Jakie korzyści niesie zastosowanie powłoki antygraffiti?

Wykorzystanie powłoki antygraffiti jest świetnym sposobem na szybkie i praktycznie bezproblemowe usunięcie niechcianych obrazków z budynków czy ogrodzeń. Warto dodać, że już same ich naniesienie na ścianę utrudni nieco aktywność wandali. Dzięki zastosowaniu powłoki farba będzie bowiem ściekała, a linie będą się rozmazywać. Zmycie ewentualnych zabrudzeń przy pomocy specjalnych preparatów również nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

Powłoka ags antygraffiti stanowi inwestycję, która pozwala zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale również ochronić dany obiekt przed zniszczeniem. Dzięki aplikacji preparatu możemy przedłużyć bowiem żywotność tynków, gdyż zyskują one większą odporność na wilgoć czy zabrudzenia. Architekci zalecają, aby rozważyć wykorzystanie wspomnianej powłoki już na etapie wykonywania projektu.

Oceń post
Dom

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *