Rolety rzymskie to wygodna, a jednocześnie estetyczna forma ozdobienia pomieszczenia. Jednakże estetyka to nie wszystko. Wybór pomiędzy roletami a zasłonami czy plisami powinien uwzględniać wystrój wnętrza oraz preferencje domowników. Na jakie szczególne aspekty rolet rzymskich warto zwrócić uwagę przy zakupie?
Czym są rolety rzymskie?
Rolety rzymskie to szczególny rodzaj zasłon o wyjątkowej konstrukcji. Podobnie jak klasyczną formę rolet, unosi się je przy pomocy łańcuszka. W odróżnieniu jednak od tych tradycyjnych, zwinięte rolety rzymskie układają się na górze w swoistą harmonijkę, co sprawia, że wyglądają bardzo dekoracyjnie. To cecha charakterystyczna tych modeli. Ich nazwa pochodzi od formy przysłony okien jeszcze z czasów rzymskich. Wówczas korzystano z przysłony wyłącznie do ochrony przed słońcem czy kurzem. Aby jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt, rolety poddawano także moczeniu.
Czy wybór rolet rzymskich jest praktyczny?
Klasyczne rolety są przymocowane na stałe do framugi okiennej, a wraz z prowadnicami mogą być odpowiednim wyborem jeśli chcemy ustawić rolety równoległe do okna. Wówczas rolka do przesuwania nie jest widoczna, lecz schowana w kasetce maskującej, która nie zawsze jednak wygląda zadowalająco w dużych pomieszczeniach. Ten widoczny mechanizm nie spełnia roli dekoracyjnej, jak ma to miejsce w przypadku rolet rzymskich. Przy tym te drugie nie są też tak proste w budowie i ascetyczne jak, chociażby rolety dzień-noc.
Wybór rolet rzymskich
Głównym zadaniem posiadania rolet czy zasłon jest ochrona przed słońcem. Półprzeźroczyste materiały sprawdzają się w warunkach lekkiego nasłonecznienia. Nie chronią jednak w lecie przed zbyt intensywnym słońcem. Sam rodzaj zaciemnienia zależy od kilku czynników. Biały kolor przysłony może powodować zwiększenie ilości światła docierającego do pomieszczenia nawet o 30%. Dla osiągnięcia maksymalnego efektu zaciemnienia np. w salonie preferuje się rolety o grubszej powłoce np. z bawełny. Doskonale sprawdzają się w takich sytuacjach rolety rzymskie zaciemniające. Posiadają one specjalny rodzaj powłoki stworzonej w jednym celu: by blokować przedostawanie się promieni słonecznych do pomieszczeń. Tzw. blackout pozwala na zmniejszenie ilości światła słonecznego do 95% bez względu na kolor oraz wzór dobranego materiału.
Rolety rzymskie można podzielić na dwa główne rodzaje – z fiszbinami i bez nich. Dlaczego to ważne? Te pierwsze są częściej stosowane głównie w dużych oknach i salonach. W nich fiszbiny po zwinięciu tworzą estetyczne zakładki w formie pasów na przedniej lub tylnej części rolety. Modele bez fiszbin po zwinięciu tworzą małe i znacznie liczniejsze drapowania. Są jednak na tyle unikatowe, że nie będą dobrze wyglądać w przypadku dużych okien. Za to sprawdzą się w przypadku mniejszych i nieco ciemniejszych pokoi, łazienek i korytarzy. Nowością wśród rolet rzymskich są modele duo przeznaczone do kuchni. Łączą w sobie funkcjonalność rolet rzymskich z efektem zaciemnienia oraz ich estetykę wraz z osłoną okna przypominającą klasyczną firankę.
Zaletą wyboru rolet rzymskich jest kilka. W odróżnieniu od zasłon rodzaj zastosowanego materiału pozwala na oszczędność miejsca (przydatnego np. w kuchni na parapecie), a wykorzystany mechanizm dostosuje wysokość rolet do pożądanego stopnia rozwinięcia. Rolety pełnią także rolę estetyczną i to w każdym pomieszczeniu. Liczne wzory i kolory pozwalają na dopasowania do całościowej aranżacji. Rolety rzymskie są łatwe i szybkie w montażu (na rzepy lub karnisz) i sprawdzają się również w przypadku okien o nietypowych wymiarach.
