HYDROPONIKA lub inaczej uprawa hydroponiczna to bezglebowa uprawa roślin na pożywkach wodnych, pozwalająca na produkcję roślin w warunkach domowych. W szklarniach i specjalnie przystosowanych namiotach możliwa jest uprawa tego typu na skalę przemysłową. Taki sposób hodowli sprawdza się podczas uprawy warzyw, kwiatów oraz ziół.
Głównym wymogiem hydroponiki są odpowiednio stworzone warunki naszej uprawy – korzenie roślin muszą mieć bezproblemowy dostęp do wodnego roztworu oraz innych substancji odżywczych. Niezbędny roztwór wodny musi być napowietrzany, bo korzenie także potrzebują tlenu do „oddychania”.
Rośliny hodowane w ten sposób są bardzo zdrowe i ekologiczne. Do naszego wodnego roztworu wystarczy dodać nawóz i voilà! Dzięki temu unikamy licznych zanieczyszczeń, które rośliny pochłaniają z gleby w tradycyjnym modelu uprawy i hodowli roślin. Stosując hydroponikę to my decydujemy, które substancje odżywcze są bezpośrednio podawane naszej uprawie. Możemy modelować wszystkie składniki pożywki wodnej i samodzielnie dopasujemy stężenie pojedynczych pierwiastków.
Kiedy warto zdecydować się na hydroponikę?
Na pewno jest to łatwa i bezproblemowa metoda uprawy roślin w zaciszu domowym, w szklarniach lub specjalnych namiotach (na większą skalę). Skupmy się jednak na domowej hodowli. W tym wypadku konieczność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych znacząco spada. Tylko co jakiś czas musimy wykonywać niezbędną pielęgnację.
Jest to idealna metoda dla osób, które często wyjeżdżają. Nie trzeba się wówczas martwić, czy nasze kwiaty umrą z powodu braku wody, bo nie ma ich kto podlewać. Hydroponika sprawia, że musimy tylko ocenić, czy mają bezpośredni dostęp do roztworu wodnego oraz czy wystarczy go w czasie naszej nieobecności. Kolejnym plusem jest brak potrzeby gleby lub innych mieszanek ziemnych, aby nasza uprawa była owocna i satysfakcjonująca.
Co potrzebujemy do uprawy metodą hydroponiki?
Musimy kupić specjalne pojemniki na hodowlę roślin oraz podłoże i nawóz, który rozpuścimy w wodzie. Niezbędny będzie także wskaźnik do pomiaru roztworu wodnego.
Skład naczynia zewnętrznego, w którym umieścimy resztę, jest bardzo ważny. Najlepszym wyborem jest naczynie ceramiczne lub z ciemnego szkła. Także zakup pojemnika z tworzywa sztucznego, który nie przepuszcza wody, nie jest wrażliwy na działanie kwasów i jest obojętny pod względem chemicznym to konieczny krok. Urządzenie do pomiaru wody w naczyniu, gdzie mamy niewielki wskaźnik – kolejny niezbędny zakup. Powinniśmy pamiętać, aby kształt naczynia zewnętrznego, w którym nasze rozrastające się korzenie będą miały wystarczającą ilość miejsca musi być optymalny, najlepiej kulisty. Drugim krokiem jest kupno pojemnika, który zostanie umieszczony wewnątrz pierwszego (większego i kulistego), musi być wykonany z tworzywa sztucznego i mieć otwory, przez które przepłynie nasz roztwór wodny oraz w którym będą wyrastać korzenie. Najlepszym podłożem do pojemnika wewnętrznego jest keramzyt – jest neutralny, jednak pozwala na przepływ powietrza pomiędzy korzeniami hodowanych roślin oraz sprawia, że nasza uprawa jest stabilna.
Powodzenia!