Zalety nagrobków z naturalnego kamienia

Zalety nagrobków z naturalnego kamienia

Kamień naturalny, jak żaden inny materiał, oddaje w całości piękno i siłę przyrody. Dzięki swoim walorom kolorystycznym oraz oryginalnej formie pomaga w stworzeniu niebanalnych efektów estetycznych. Kamień naturalny można wykorzystać zarówno we wnętrzach – na schodach i posadzkach, blatach kuchennych, ścianach i elewacjach – jak i na zewnątrz, np. na nagrobkach, których zalety przedstawimy w poniższym artykule.

Rodzaje kamienia naturalnego

Kamieniem naturalnym nazywamy skały pochodzenia organicznego występujące w przyrodzie. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów:

  • Granit – skała magmowa głębinowa składająca się głównie z kwarcu, skaleni i plagioklazu. Granit jest trwały, odporny na zmienne warunki pogodowe, a także łatwy w obróbce.
  • Marmur – skała metamorficzna złożona w dużej części z kalcytu. Jest to bardzo cenny – trwały, twardy i odporny na warunki atmosferyczne – materiał budowlany i architektoniczny.
  • Kwarcyt – bardzo wytrzymała i trwała skała metamorficzna, która występuje w odcieniach m.in. szarości, brązu, żółci oraz czerwieni.
  • Porfir – trwały kamień o ciekawej strukturze i zróżnicowanej barwie, który wykorzystuje się do utwardzania nawierzchni.
  • Piaskowiec – łatwa w obróbce skała osadowa okruchowa o różnej twardości. Niestety, jest to jeden z mniej trwałych kamieni naturalnych, który szybko ulega zabrudzeniom.

Czym cechuje się kamień naturalny?

Moda na kamień naturalny nie przemija. Dzięki jego wielu zaletom znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach – zarówno jeżeli trzeba wykonać posadzkę lub elewację wewnątrz budynku, jak i trwały oraz solidny nagrobek. Kamień naturalny jest przede wszystkim materiałem zdrowym – nie zanieczyszcza środowiska, nie uczula i nie emituje szkodliwego promieniowania. Można go obrabiać i wykorzystywać wielokrotnie. Odporny na działanie temperatury, nie zmienia wyglądów oraz swoich właściwości. Ponadto jest niezwykle trwały i cechuje się małą sprężystością, dzięki czemu jest odporny na zarysowania i pęknięcia. Zróżnicowana natura kamienia naturalnego pozwala również na wykonanie niezwykle estetycznych nagrobków – zauważa Stanisław Guzik, właściciel Zakładu Kamieniarskiego w Smardzowicach.

Jak dbać o nagrobek z kamienia naturalnego?

Kamień naturalny, choć z natury bardzo trwały i solidny, może ulec zabrudzeniom, a z czasem można zauważyć na nim obecność glonów czy wykwitów solnych. Aby je usunąć, wystarczy posłużyć się szczotką i mydłem, ewentualnie środkami czyszczącymi przeznaczonymi do pielęgnacji kamienia naturalnego, dzięki którym można pozbyć się uporczywych plam, zielonych osadów oraz pleśni. Impregnacja kamienia naturalnego powoduje przedłużenie jego trwałości i podwyższenie odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto ożywia jego barwę, nadaje połysk i obniża podatność na zabrudzenia, przez co nagrobek staje się bardziej estetyczny.

5/5 - (1 vote)
Dom

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *