Starożytne chińskie przysłowie głosi: „Najwspanialsza pamięć jest słabsza niż najsłabszy atrament”. O prawdziwości tego powiedzenia przekonało się wielu z nas, chociażby w trakcie nauki do sesji, matury, czy zwykłego egzaminu. Nawet jeżeli zapamiętamy coś bardzo dobrze, to po kilku dniach prawdopodobnie nie będziemy potrafili już tego odtworzyć. Większość ludzi musi cyklicznie utrwalać zdobytą wiedzę jeżeli nie chce, żeby zbyt szybko wyparowała.
Inaczej jest z osobami posiadającymi wyobraźnię ejdetyczną, popularnie określaną jako pamięć fotograficzna. Ludzie obdarzeni tym niezwykłym talentem potrafią w kilka chwil zapamiętać długą sekwencję liczb i odtworzyć ją nawet po kilku latach. Czym jest pamięć ejdetyczna i kiedy może się przydać?
Pamięć fotograficzna – na czym polega
Pamięć ejdetyczna jest zdolnością, którą obdarzona jest zaledwie garstka ludzi na świecie. Według badań naukowców to właśnie dzieci, a nie dorośli, stanowią największy procent osób przejawiających tego typu uzdolnienia. U osób powyżej 18 roku życia tylko 0,1% z nich może pochwalić się wyobraźnią ejdetyczną.
Ten rodzaj pamięci pozwala na wierne zapamiętanie i późniejsze odtworzenie złożonych obrazów, dźwięków i innych obiektów. Przeciętni ludzie potrafią zapamiętać jedynie kilka szczegółów, bądź ogólny zarys danego obiektu na kilka dni. W przeciwieństwie do nich, osoby obdarzone pamięcią fotograficzną są zdolne do odtworzenia całego obrazu z niezwykłą precyzją nawet po kilku latach.
Choć istnienie pamięci ejdetycznej jest poddawane w wątpliwość przez niektórych psychologów, to są osoby będące żywymi dowodami na to.
Przykładem człowieka, który mógł pochwalić się pamięcią fotograficzną był znany rosyjski dziennikarz – Sołomon Szerieszewski. Potrafił on doskonale zapamiętywać bardzo długie ciągi liter, słów, cyfr i odtwarzać je bezbłędnie nawet po kilku latach. Był w stanie z łatwością nauczyć się na pamięć złożonych wzorów fizycznych i matematycznych, chociaż ich nie rozumiał.
Kiedy pamięć ejdetyczna się przydaje?
Nie ulega wątpliwości, że dobrze wyćwiczona pamięć nie tylko ułatwia naukę do ważnego egzaminu, ale może również zaoszczędzić dużo czasu. W końcu im szybciej zapamiętamy daną partię materiału, tym szybciej będziemy mogli skończyć naukę.
Ludzie, którzy posiadają pamięć fotograficzną często nie muszą stresować się sesją, czy sprawdzianem. Nauka na pamięć nie jest dla nich żadnym problemem. Wyobraźnia ejdetyczna może być również szansą na lepsze warunki zatrudnienia. W niektórych zawodach, takich jak adwokat, pracownik socjalny, chirurg, czy kurator sądowy, bardzo dobra pamięć jest nieoceniona.
Pamięć fotograficzna może być również przydatna w trakcie nauki języków obcych. Znacznie ułatwi i przyspieszy proces zapamiętywania dużej ilości słówek. W obecnych czasach znajomość języków obcych jest nie tylko przepustką do lepszej pracy, ale również może pozwolić na podróżowanie do najdalszych zakątków świata i poznanie nowych ludzi.
Ćwiczenie pamięci fotograficznej
Pomimo tego, że wyobraźnia ejdetyczna jest najczęściej cechą wrodzoną, to istnieją przypadki osób, które w wyniku licznych ćwiczeń ją nabyły. Jedną z metod, która pozwala na rozwój umysłu i zdolności zapamiętywania jest arytmetyka mentalna. Zajęcia z arytmetyki mentalnej najkorzystniej wpływają na rozwój pamięci w okresie dziecięcym. Wówczas nasz umysł najlepiej chłonie nowe informacje. W czasie takich zajęć uczniowie wykonują skomplikowane obliczenia przy pomocy tradycyjnego japońskiego liczydła – soroban, a później porzucają tę metodę na rzecz obliczeń w pamięci. Arytmetyka mentalna nie tylko umożliwia doskonałe wyćwiczenie umiejętności zapamiętywania, ale również pozwala na wszechstronny rozwój intelektualny.