ABC prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów

doradztwo podatkowe

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, czyli KPiR, jest  jednym ze sposobów  rozliczania się firmy z urzędem skarbowym. Czym jest Księga Przychodów i Rozchodów? Kto powinien zdecydować się na jej prowadzenie? Jak prawidłowo prowadzić księgowość działalności gospodarczej? O tym poniżej.

Czym jest Księga Przychodów i Rozchodów?

Księga Przychodów i Rozchodów umożliwia prowadzenie bieżącej ewidencji i służy do księgowania przychodów i wydatków. Znajdują się w niej między innymi pozycje: przychodów, zakupu towarów handlowych oraz inne wydatki, które zostały poniesione w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W Księdze Przychodów i Rozchodów nie należy wpisywać: zaliczek w ramach przedpłaty za towary, koszty inwestycji podczas jej realizacji oraz co do zasady jednorazowej pomocy na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Kto jest zobowiązany do prowadzenia Książki Przychodów i Rozchodów?

Obowiązkiem prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów objęte są osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie nie są opodatkowane ryczałtem czy kartą podatkową. Spółki jawne, spółki cywilne oraz spółki partnerskie mogą prowadzić KPiR. Firmy, które już prowadzą uproszczoną księgowość działalności gospodarczej w postaci KPiR nie mogą przekroczyć obrotu za poprzedni rok kalendarzowy 2 000 000 euro.

Czy warto samodzielnie prowadzić Książkę Rozchodów i Przychodów, czy lepiej skorzystać z usług księgowej?

Samodzielnie prowadząc księgowość działalności gospodarczej można popełnić wiele błędów, które w trakcie kontroli skarbowej  zostaną zauważone przez urzędników i mogą narazić przedsiębiorców na konsekwencja karno-skarbowe. Decydując się na skorzystanie z profesjonalnych usług księgowych, ma się pewność, że przychody oraz wydatki zostaną zaksięgowane prawidłowo. Oprócz prowadzenia księgowości, można otrzymać poradę z zakresu prawa podatkowego, jeśli biuro rachunkowe współpracuje z doświadczonym doradca podatkowym. Wówczas przedsiębiorca zaoszczędzi zdrowie, przede wszystkim czas, który można wykorzystać na rozwijanie swojej działalności gospodarczej. Jeśli poszukujecie księgowości z województwa mazowieckiego, koniecznie zapoznajcie się z ofertą biur rachunkowych z miast takich jak Garwolin, gdzie z pewnością znajdziecie wyspecjalizowanych doradców.

Co należy zrobić, żeby założyć Księgę Przychodów i Rozchodów?

Księga Przychodów i Rozchodów powinna zostać założona na dzień 1 stycznia albo na  dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Można prowadzić ją tradycyjnie, czyli na papierze, albo elektronicznie. Wybierając prowadzenie ewidencji drugim sposobem, warto skorzystać z usług sprawdzonych księgowych.

O czym należy jeszcze pamiętać, prowadząc Księgę Przychodów i Rozchodów?

Każdy podatnik rozliczający się w ramach uproszczonej księgowości powinien pamiętać o najważniejszych terminach wykazywania przychodów w KPiR. W sytuacji gdy podatnik korzysta z usług biura rachunkowego , wtedy zapisy w Księdze Przychodów i Rozchodów powinny zostać wykonane do dnia dwudziestego każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Koszty uzyskania przychodów należy zapisywać w Księdze Przychodów i Rozchodów w różnych datach, zależnie od daty wystawienia i/lub otrzymania dokumentu kosztowego. Za datę powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym uznaje się datę przychodu, czyli dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień: wystawienia faktury. albo uregulowania należności.

Oceń post

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *